Dev KPSS operasyonu

Terör örgütü PKK sempatizanı olan başarılı kişileri joker olarak kullanıp para karşılığında KPSS, KPDS, YGS gibi sınavlara başkalarının yerine sokan suç örgütüne yönelik olarak, 7 Temmuz 2012'deki KPSS günü düzenlenen operasyonun ikinci dalgası yapıldı. 19 kişi gözaltına alındı.

İzmir polisi, "joker" tabir edilen başarılı kişileri para karşılığında başka kişilerin yerine ÖSYM tarafından düzenlenen KPSS, KPDS, ALES, LYS gibi sınavlara sahte kimlik düzenleyerek sokan terör örgütü bağlantılı suç örgütüne ikinci darbeyi indirdi. İlki 7 Temmuz 2012 tarihinde KPSS'nin yapıldığı gün düzenlenen operasyonun devamında dün İzmir, Diyarbakır, İstanbul, Ankara, Van, Kütahya ve Hakkari'de eşzamanlı operasyonlar yapıldı. İkinci dalgada dokuzu kamu görevlisi 19 kişi gözaltına alındı. İlk operasyonda polisin elinden son anda kaçan ve sınav çetesi elebaşı olduğu iddia edilen M.K.Ö. (47) da bu defa yakalandı. Cuma günü İstanbul'da gözaltına alınan zanlı tutuklandı.

İzmir Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından ilki sekiz ilde yapılan operasyonda gözaltına alınan 34 kişiden 21'i tutuklanmıştı. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla TMK 10. madde kapsamında soruşturmayı genişleten polis, dün yedi ilde operasyonun ikinci dalgasını düzenledi. İzmir, Ankara, İstanbul, Diyarbakır, Van, Kütahya ve Hakkari'de yapılan aramalar sonucu 22 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerden üçü, ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. Yurtdışında olduğu belirlenen iki kişi hakkında ise yakalama kararı çıkarıldı. Halen sorguda bulunan 19 şüpheliden altısının öğretmen, üçünün Marmara, Dicle ve Mardin Artuklu üniversitelerinde araştırma görevlisi, Diyarbakır'da gözaltına alınan A.E.'ninse ÖSYM'de görevli olduğu öğrenildi. Yakalanarak İzmir'e getirilen kişiler arasında yerine sınava girilen adayların da bulunduğu, 19 şüpheliden sekizinin de terör örgütü PKK lehine çeşitli gösteri ve yürüyüşlere katıldığı gerekçesiyle emniyette kaydı bulunduğu anlaşıldı.

'KÜRT GENÇLER DAĞA ÇIKMASIN DİYE YAPTIM'

Operasyonun birinci dalgasında kaçan ve çeşitli bankalardaki hesaplarında son iki yıl içinde 3 milyon TL giriş çıkış tespit edilen elebaşı M.K.Ö. de geçen cuma İstanbul'da yakalandı. İzmir polisi, ziraat mühendisi olan zanlının yakalanmasının ardından operasyonun ikinci dalgası için düğmeye bastı. Polise yaklaşık 300 sayfalık ifade veren M.K.Ö., yedi yıldır "joker" tabir edilen kişileri başkalarının yerine sınavlara soktuğunu itiraf etti. Suçlamaları üzerine alarak jokerleri kendisinin bulduğunu ve sahte kimlikleri düzenlediğini kabullenen M.K.Ö.'nün, ifadesinde, "Kürt gençler daha çıkmasın diye bu işi yaptım." dediği iddia edildi. Zanlının üzerine kayıtlı ikisi mesken 38 tabu tespit edilirken mal varlığına tedbir koyulduğu kaydedildi.

TIP FAKÜLTESİ 60 BİN LİRA, NORMAL BÖLÜMLER 20 BİN DOLAR

İlk operasyonda örgütün eylem sayısı 141 olarak belirlenirken ikinci operasyonla 160'a yükseldi. Sınav kazanma garantisi veren suç örgütünün, bölümlere göre farklı tarife uyguladığı da ortaya çıktı. Yerine sınava girilen ve tıp fakültesini kazanmak isteyenlerden 60 bin lira, normal bir bölüm kazanmak isteyenlerdense 20 bin dolar talep ettiği öğrenildi. Aralarında ODTÜ, Marmara gibi üniversitelerde okuyan jokerlerin olduğu 10 kişinin yerine sınava girenlerin de bulunduğu, incelemeler sonucu ortaya çıktı. Terör örgütünün birkaç kez joker olarak sınava giren ancak daha sonra pişman olarak vazgeçmek isteyenleri tehdit ettiği belirlendi.

ÖSYM İLE İŞBİRLİĞİ YAPAN POLİS, GEÇMİŞ DÖNEMLERİ ARAŞTIRIYOR

ÖSYM ile işbirliği yapan İzmir Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, sahte kimlikle yerine sınava girilen kişileri belirlemek için bütün sınav kütüklerini incelemeye aldı. Ekiplerin şimdiye kadar 4 yıl geriye dönük tarama yaparak fotoğraf karşılaştırması yaptığı belirtildi. İncemeler sonucu gözaltı sayısının artabileceği, operasyonun üçüncü ve dördüncü dalgalarının da yapılabileceği öğrenildi. Gözaltında bulanan 19 kişinin sorgularının sürdüğü, perşembe günü adliyeye sevk edilecekleri belirtildi.

BİZE ULAŞIN