Facebook'ta hakarete 6 bin TL ceza

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan aleyhinde hakaret içeren paylaşımları Facebook'taki sayfasında paylaştığı iddiasıyla hakkında 'Kamu Görevlisine Görevinden Dolayı Hakaret' hakaret davası açılan bir memura, mahkeme 6 bin 80 TL para cezası verdi. Mahkeme heyeti para cezasının 5 yıl süre ile denetim süresine tabi tutulmasına karar verdi.

Aralık 2011 tarihinde Zonguldak PTT Müdürlüğü'nde memur olarak çalışırken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan aleyhinde hakaret içerikli haber ve karikatürleri Facebook'taki sayfasında paylaştığı iddiasıyla hakkında 'Kamu Görevlisine Görevinden Dolayı Hakaret' suçundan İbrahim Damatoğlu hakkında dava açılmıştı. Bugün Zonguldak 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde devam eden Başbakana hakaret içerikli haber ve karikatürleri sayfasında paylaştığı gerekçesiyle İbrahim Damatoğlu'na 6 bin 80 TL para cezası verildi. Ayrıca mahkeme heyeti para cezasının 5 yıl süre ile denetim süresine tabi tutulmasına karar verdi.

Mahkeme çıkışı gazetecilerin sorularını cevaplandıran Damatoğlu, 'Vallaha ben ne diyeyim bu aşamadan sonra, Benim hiç Başbakan'la alakalı hakaret ve kötü bir paylaşımım yoktu. Tek basında çıkan haberleri paylaşmıştım. Mahkemeye de itiraz ettik. Öncelikle bu sayfaları kim ne şekilde aldığı tespit edilmesi lazım, çünkü bir hakim savcı kararı olmadan alınıp şikayette bulunuldu. Başından beri itiraz etmiştik. Mahkeme de böyle bir karar verdi. Normalde para cezası verdi. Para cezasını da 5 sene hükmün ertelenmesi kararı verdi. Temyiz yolumuz yok. Bir tek ağır ceza mahkemesine itiraz etme hakkımız var. Oraya da itiraz edeceğiz. Bu hakaret davasıydı bir iki davam daha var. İlk olarak sürgün ve ücret kesimi cezalarımda vardı' dedi.

BİZE ULAŞIN