'Sözümün arkasındayım Başbakan isterse çözer'

Cezaevlerindeki açlık grevlerine destek için açlık grevine başlayan Leyla Zana, daha önceki "Sorunu Başbakan çözebilir" sözlerinin arkasında olduğunu söyledi

TBMM'deki odasında açlık grevine başlayan bağımsız Diyarbakır Milletvekili Leyla Zana, "sorunu Başbakan çözebilir" sözünün arkasında olduğunu söyledi. Açlık grevinin dünyanın en zor, ıstırap verici ölüm biçimi olduğunu ifade eden Zana, "Daha fazla geç kalınmamalı" dedi. Sorunu barışçıl zemine çekme eylemi yaptığını belirten Zana, "Bu eninde sonunda müzakere ile çözülecek bir sorun. İnsan ve zaman kaybetmeden harekete geçilmeli" dedi. Bugüne kadar 4 kez açlık grevine girdiğini ifade eden Zana, "Benim hatırladığım dört. Hayata Dönüş Operasyonu nedeniyle 2000'li yıllarda 30 gün olmak üzere açlık grevine girmiştim" diye konuştu. Açlık grevinin 2 aydır sürdüğünü anımsatan Zana, "Grevdekiler Kürt sorununu çatışmalı zeminden demokratik zemine çekmek için bedenlerini ölüme yatırdı. Siyasetçiler açlık grevine girmez diyorlar. Açlık grevine giren en önemli siyasetçi Gandi'dir. 21. yüzyılda belki bir Gandi vardı şimdi binlerce Gandi var" yorumunu yaptı.

"MESAJIM ÇOK NET"
Sağlığı sorulan Zana, "önemli değil" yanıtını verirken, Ahmet Türk araya girerek, "Bütün arkadaşlarımızın sağlığından dolayı açlık grevine girmesini istemiyorduk ama kararına saygı duyuyoruz" dedi. Zana, eylemle mesajının çok net olduğunu anlatırken, "Bu sorunu barışçıl, demokratik zemine çekme eylemidir. Eninde sonunda müzakere ile çözülecek bir sorun. Yüzyıl bile geçse müzakere zeminine oturacak. Zaman, insan kaybetmeden bir an önce hareke geçilmeli. Sorunları öteleyerek değil acil bir biçimde sorunları zamanında çözülmeli. Sorunları çözüme zorlayan kamuoyu duyarlılığıdır" dedi.

DOKTOR KABUL ETMEDİ

Başbakan Erdoğan'ın açıklamalarının anımsatılması üzerine de, "Japon atasözü der ki, malını yitiren varlığını kaybeder, onurunu kaybeden çok şey kaybeder, umudunu yitiren her şeyini kaybeder. Umutsuz yaşanmaz, umudu büyütmemiz lazım. Yeter ki umut olsun. Umudu yitirirsek geriye bir şey kalmıyor" mesajını verdi. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın açıklamalarını "insani ve olumlu" olarak yorumlayan Zana, taleplerin gecikmeden dikkate alınması gerektiğini söyledi. Zana sadece su ve çay içiyor.

BİZE ULAŞIN