Arınç'tan "imam hatip lisesi" yorumu

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "28 Şubat sürecinde birilerinin emir ve talimatıyla 8 yıllık kesintisiz zorunlu eğitim, aslında imam hatip liseleri ve onların orta kısımlarına yönelik bir operasyondu" dedi.

Arınç, merkezi İstanbul'da bulunan Ensar Vakfı'nın Manisa şubesinin açılışına katıldı. Açılışta Vali Halil İbrahim Daşöz, AK Parti Manisa Milletvekilleri Hüseyin Tanrıverdi, Uğur Aydemir, Recai Berber, Muzzafer Yurttaş, daire müdürleri ve davetliler de hazır bulundu. Ensar Vakfı'nın imam hatip neslinin Türkiye'de varlığını sürdürebilmesi için kurulduğunu belirten Arınç, vakfın imam hatip lisesi mezunlarını Türkiye için ne kadar yararlı olduğunu gösteren bir vakıf olduğunu vurguladı. Geçmişte imam hatip liselerinin önünü kesmeye çalışanların olduğunu anlatan Arınç, "İmam hatipte okuyanlara, burada okumak isteyenlere 'cenaze yıkayıcıları' sözünden başka bir etiketi layık görmeyen vardı. Bu okulları itilmişlerin, kakılmışların ve bu okulları fakir okulları, yoksul insanların okuyabilecekleri bir okul olarak görenler, daha sonra bu okul mezunlarının siyasaldan, ortadoğudan mezun olduktan sonra çok başarılı birer bürokrat birer bilim adamı olarak Türkiye'ye kazandırıldığını gördükten sonra büyük bir zorbalıkla önleri kesildi. Bu olayları yaşadık. Geriye dönecek değilim. Biz intikamcı değiliz. Hiçbir bir zaman bunu yapanlara beddua da etmedik. Bu bir sınavdır. İmam hatipler bugün aynı isimde yollarını daha güçlü bir şekilde devam ediyor" diye konuştu.

"ÇOK GÖZ YAŞI DÖKTÜK"

28 Şubat sürecinde imam hatip liseleri konusunda yaşananları aktaran Arınç, "28 Şubat sürecinde birilerinin emir ve talimatıyla 8 yıllık kesintisiz zorunlu eğitim, aslında imam hatip liseleri ve onların orta kısımlarına yönelik bir operasyondu. Aynı zamanda Kur'an kurslarını ve hafızlık eğitimlerini de içine alıyordu. Çok gözyaşı döktük. Çok üzüldük, çok ağladık, çocuklarımız perişan oldu. Onunla birlikte üniversitelerdeki kılık kıyafet ayrımcılığı, yine başka şeylerle karşımıza çıktı. Sabrettik, milletimizden gücümüzü aldık ve hiçbir zaman küsmedik. O işi yapanların ıslah olmalarını bekledik. Ve elbet bir gün günümüz gelirse bu yanlışlıkları düzelteceğimize Allah'ın önünde söz verdik. Çok şükür ki bugün 10 yıl geçtikten sonra bugün yeni bir eğitim sistemi ile karşı karşıyayız. Bunun kod adı "444" olan 4+4+4 olan yeni bir sistem. İmam hatip meselesi, 1949'larda başlayan bir meseledir. Din adamı ihtiyacı ile ortaya çıkmış, sonradan da bu okulların bizim eğitim sistemimiz içinde aynı sisteme dahil olan bir şekliyle devam etmiştir. Fakat sonra zihinler, korkular, tereddütler, endişelerle 'bu okullarda hele bir de kızlar mı okulda okurlarmış, nereden çıktı' bu diyerek bu okullara mesafeli ve korkulu yaklaşım oldu. Çok şükür o günlerden kurtulduk. Şimdi yeni eğitim sistemi içerisinde imam hatip liselerinde okunan pek çok ders bütün okullarımız için birer seçimlik ders haline getirildi" diye konuştu.

"DÜZ LİSE MEZUNUYUM AMA LAFIMA, İBADETİME BAKMIŞLAR, 'İMAM HATİPLİ OLUR' DEMİŞLER''

Arınç, kendisinin 1995 yılında parlamentoya girdiğini ve o günlerde bazı kesimlerin kendisini imam hatip mezunu olarak lanse ettiğini kaydeden Arınç, sözlerine şöyle devam etti:

"O zamanlar bazı dergiler, her yerde bir irtica kokusu sezmeye çalışırlardı. Parlamentoya 158 kişi girmiştik. Bunların hangisi imam hatipli diye kafalarına göre bir araştırma yapmışlar. Birinci sıraya da beni yazmışlar. Ben imam hatip lisesi mezunu değilim. Ben Manisa Lisesi mezunuyum. Düz lise mezunuyum ama lafıma bakmışlar, ibadetime bakmışlar, 'olsa olsa bu imam hatipli olur' demişler. Ben imam hatipte okumadım. Bunu şahsım için belki bir eksiklik olarak görebilirim. İmam hatipten mezun olup da bir yerde kaymakam olmaya, başka güzel yerlere gelmeye, üniversite imtihanlarında ilk dereceyi imam hatip mezunları yapmaya başlayınca o zaman tehlike olduğunu zanneden birileri devreye girdi. Hiç geçmişe dönmeyelim. Bugün inşallah bu okullarımızın güzel eğitim vereceğine öğrencilerimiz için çok iyi bir tercih olacağına inanıyorum. İmam hatip mezunlarının da ülkemiz için çok yararlı hizmetlerde bulunduğunu biliyoruz."

YENİ İMAM HATİP LİSESİ İSTEYEN GENÇ KIZ PANKART AÇTI

Başbakan Yardımcısı Arınç'ın konuşması sırasında genç bir kız ayağa kalkarak "Yeni Bir İmam Hatip Lisesi İstiyoruz" yazılı pankart açtı. Pankartı görerek genç kıza seslenen Arınç, Manisa'ya yeni bir imam hatip lisesinin yapılacağını ve 2013 yılı bütçesinden yeni imam hatip lisesi için 2 milyon TL ayrıldığını söyledi.

Konuşmaların ardından Arınç ve beraberindekiler, Ensar Vakfı Manisa Şube Başkanı Arif Çeker ile birlikte açılış kurdelesini kesti.

BİZE ULAŞIN