Başbakan'dan önemli açıklamalar

Başbakan Erdoğan, Mısır ziyareti öncesinde Atatürk Havalimanı'nda açıklamalarda bulundu.

Başbakan Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Mısır ziyaretimde sekiz bakan arkadaşım bana eşlik edecek. Mısır ile Türkiye arasındaki yatırımlar görüşülecek. Mısır Cumhurbaşkanı ve Başbakanı ile görüşeceğim. Mısır'da 60' yakın öğrenci trafik kazasında hayatını kaybetti. Mısır milletinin başı sağolsun diyorum.

Mısır'da halkın iradesiyle işbaşına gelmiş bir yönetim var. Bu durum bize yeni bir ufuk ortaya koyuyor. Türkiye, kardeş Mısır halkının yaşadığı sorunların aşılmasında elinden geleni yapacaktır. Mısır, dış politika alanında da ülkemiz açısından önemli bir ortak konumundadır.

AÇLIK GREVLERİ

Açlık grevi konusunda, amacının ne olup olmadığı çok önemli. Serap kızımızın ölümüne sebep olan katillerin de açlık grevinde olduğunu söylüyorsunuz. Bu şantaj değil de, ajitasyon değil de nedir? Bizim derdimiz insanların açlık grevi yapmak suretiyle ölmesine çanak tutmak değildir. Bizim derdimiz cezaevi şartlarını en iyi duruma getirmektir. Demokrasilerde bu yollarla hak elde edilmez. Siyasi parti parlamentoda, bu tip talepleri, mücadeleyi Meclis'te versin. Temenni ederim ki, bu yanlış yoldan bir an önce dönülür. Bu tür şantajlara da bazı mahfillerin çanak tutmaması gerekir. Biz kimsenin ölmesine fırsat vermeyiz. Sağlık Bakanlığımız gerekeni yapmaktadır.


GAZZE SALDIRISI

Dün Obama, Putin, Meşal ve Mursi ile görüştüm. Obama ve Putin'e bir ateşkesi sağlamak için girişim yapalım dedim. İsrail, üç tane ölüsüyle dünyayı ayağa kaldırıyor. Ateşkesi bozan İsrail, bombalamaya başlıyor, karşı atış yapılınca da suçlu olarak Gazze ortaya çıkarılıyor. Hamas şunu söylüyor, bu işin garantörü kim olacak? ABD bize garanti veriyorsa hemen ateşkes sağlayalım diyorlar. Obama ile Mısır'dan sonra tekrar görüşmelerimiz olacak.


ÇAMLICA CAMİİ

90'ı aşkıjn proje yarışmaya katıldı. Birinciliğe layık bir proje olmadı. Şu anda görüldüğü kadarıyla ilk 10 ortada var. Nihai değerlendirmesini arkadaşlarımız yapıyor, bazı yerlere müdahaleler de olabilir. Çamlıca Tepesi'nde bu eserin temelini atar ve bittiğini de inşallah görürüz. Sadece cami değil bütün kulelerden Çamlıca temizlenecek.


SURİYE

Suriye konusunda kamplarda azami tedbirleri alıyoruz. Van'da boşa çıkan konteynırları Kahramanmaraş'ta yeni açılan kamplarda değerlendiriyoruz.

BİZE ULAŞIN