Erdoğan'dan Obama'ya: İsrail saldırısı durdurulmalı

ABD Başkanı Obama ile görüşen Erdoğan "Saldırıların durması için katkı sağlamalısınız" dedi. Obama da Hamas konusunda yardım istedi

Başbakan Tayyip Erdoğan dün gece Gazze konusunda kritik görüşmeler gerçekleştirdi. İlk önce ABD Başkanı Barack Obama ile yaklaşık 20 dakika telefon görüşmesi yapan Erdoğan daha sonra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile konuştu. Görüşmelerde İsrail'in Gazze'ye saldırıları ele alınırken Başbakanlık kaynakları her iki görüşmenin de olumlu geçtiği yorumunu yaptı.

BARIŞ MUTABAKATI

Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, Erdoğan-Obama görüşmesinde mevcut gerilimin hem Filistin'le ilgili barış sürecini hem de bölgeyi olumsuz etkilemesinden endişe duyulduğu vurgulandı. Başbakan Erdoğan ve Başkan Obama, mevcut gerilimin daha da artmaması için taraflar arasındaki çatışmanın ivedilikle durdurulması gerektiği hususunda mutabakat sağlarken, ateşkes sağlamak için gerekli temaslarda bulunacaklarını ifade etti. Başbakan Erdoğan'ın ABD Başkanı Obama'yla telefon görüşmesinde İsrail'in Gazze'ye saldırılarının durdurulmasını istediği öğrenildi. "Bu konuda gerek İsrail ile gerek başka yerlerle temaslar yaparak saldırıların durdurulmasına katkı sağlamalısınız" diyen Erdoğan'a Obama, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile görüştüğünü ve çatışmaların daha fazla sürmemesi gerektiğini kendisine ilettiğini söyledi. ABD Başkanı Barack Obama'nın Erdoğan'a bu konudaki çabalarını sürdüreceğini belirttiği öğrenilirken Obama da Erdoğan'dan Hamas ve Mısır konusunda yardım istedi. Obama'nın Erdoğan'ın bugün gerçekleştireceği Mısır ziyaretini çok önemsediğini vurguladığı öğrenildi. Obama'nın bu ziyarette Mısır ve Hamas tarafının sakinleştirilmesi ve çatışmaların daha fazla büyümesinin önlenmesini istediği öğrenildi. Obama'nın İsrail'in kendisini savunma hakkı olduğunu vurguladığı, Hamas'ın İsrail'e füze ve roket atmaktan vazgeçmesi gerektiğini Erdoğan'a ilettiği ifade edildi.

PUTİN'İ DE ARADI

Başbakan Erdoğan Obama ile görüşmesinin ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda görüştü. Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, görüşmede konuya ilişkin görüş teatisinde bulunan Erdoğan ve Putin, gerilimin daha da vahim bir hal almaması için ateşkes sağlanmasının büyük önem taşıdığını vurguladı. Erdoğan ve Putin'in, görüşme sırasında, Gazze'yle ilgili yaptıkları temaslarla ilgili olarak birbirlerine bilgi verdikleri, 3 Aralık 2012'de Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi toplantısı vesilesiyle İstanbul'da bir araya gelmekten mutluluk duyacaklarını da ifade ettikleri öğrenildi.

BİZE ULAŞIN