Mahkumlarla görüşen Tuğluk'tan açıklama

Van bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk, cezaevindeki açlık grevlerine ilişkin, ''Bu akşam itibarıyla bitmiş değil yarın sanırım değerlendirme sonucunda açıklanacaktır'' dedi.

Tuğluk, BDP İstanbul Milletvekili Sabahat Tuncel ile gittiği Diyarbakır E Tipi Cezaevi'nde açlık grevinde katılan tutuklu ve hükümlülerle görüştü.

Görüşme sonrasında Diyarbakır E Tipi Cezaevi çıkışında gazetecilere açıklama yapan Tuğluk, terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın açlık grevleri konusundaki mesajını kardeşi aracılığıyla ilettiğini anımsattı.

Bu mesajı cezaevinde açlık grevinde bulunan tutuklu ve hükümlülere ilettiklerini ifade eden Tuğluk, şunları söyledi:

''Açlık grevinde bulunan arkadaşlarımız bu mesajı çok önemsediklerini ve dikkate alacaklarını belirttiler. Dolayısıyla şu aşamada söyleyeceğim bu. Açlık grevlerinin acı yaşanmadan sona ermiş olmasından dolayı memnunuz. Açlık grevleri son derece kaygı verici bir aşamaya gelmişti. Mesajın sayın Öcalan'dan gelmiş olması nedeniyle içerideki siyasi tutuklular da bunu esas alacaklardır ve nihayetinde sayın Öcalan'ın çağrısıyla bu sorun da sona erecektir düşüncesindeyiz.''

Tuğluk, açlık grevinin sona erip ermediği yönündeki sorular üzerine, ''Bu akşam itibarıyla bitmiş değil. Yarın sanırım değerlendirme sonucunda açıklanacaktır'' diye konuştu.

Milletvekilleri Tuğluk ve Tuncel, daha sonra cezaevi önünde bekleyen grubu görüşme konusunda bilgilendirdi.

BİZE ULAŞIN