Valilik saldırının detaylarını açıkladı

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde Duru Jandarma Karakolu'na bomba yüklü traktörle düzenlenen saldırı ile ilgili yapılan inceleme tamamlandı. İncelemede, bombanın toplamda 300 kilogram olduğu, amonyum nitrat ve plastik patlayıcı ile desteklendiği tespit edildi.

Diyarbakır Valiliği, konuyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamaya göre, Vali Mustafa Toprak, 16 Kasım'da sabah saatlerinde bir grup PKK/KCK'lı terör örgütü mensubunun traktöre yüklediği tahrip gücü yüksek patlayıcılar ile saldırı düzenlediği Duru Jandarma Karakolu'nu ziyaret etti. Toprak, burada yetkililerden bilgi aldı. Mehmetçiklerle sohbet eden Vali Toprak, geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Toprak, herhangi bir can kaybı ve yaralanmanın olmamasının sevindirici olduğunu ifade etti.

Olay yeri inceleme ekiplerinin yaptığı incelemeler sonrasında traktöre yerleştirilen bombanın tahrip gücü ortaya çıktı. Traktöre yerleştirilen bombanın toplamda 300 kilogram olduğu kaydedildi. Bombanın 65 kilogramlık 4 ayrı bidona yerleştirildiği, söz konusu bombaların amonyum nitrat, yakıt ve plastik patlayıcı ile güçlendirildiği, uzaktan kumanda düzenekli olduğu dile getirildi. Patlayıcının şiddetine rağmen karakol personelinin hazırlıklı ve dikkatli olması nedeni ile daha vahim olayların meydana gelmediği ifade edildi.

Duru Jandarma Karakolu'ndaki incelemelerini tamamlayan Vali Toprak, daha sonra Lice ilçe merkezine geçti. Kaymakamlık bahçesinde çocuklarla sohbet eden Vali Toprak, kitap hediye etti.

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde, 16 Kasım'da köylü gibi giyinen bir terörist, kullandığı traktörü Duru Jandarma Karakolu önünde durdurduktan sonra hızla olay yerinden kaçmıştı. Bu esnada karakolun batı istikametinden teröristlerce taciz ateşi açılmış ve ardından uzaktan kumanda ile traktör infilak ettirilmişti. Patlama neticesinde karakolun yola bakan tarafında hasar meydana gelmişti.

BİZE ULAŞIN