'Bombayı atan İsrail suçlu gösterilen Filistin'

İsrail'in ateşkesi bozup bombaladığını, Hamas yanıt verince de Filistin'in suçlandığını söyleyen Erdoğan, "Bu, İsrail'in her zamanki oyunudur" dedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mısır ziyareti öncesi Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde yaptığı açıklamada ateşkesi bozanın İsrail olduğunu belirterek, uluslararası toplumun Filistin'e yüklenmekte haksızlık yaptığını savundu. Erdoğan'ın açıklamaları şöyle oldu:

İSRAİL'İN OYUNU
Sayın Obama, Sayın Putin, Sayın Meşal, Muhammed Mursi ile görüştüm. Sayın Obama'ya 'İsrail tarafında ateşkesi eş zamanlı olarak sağlamak için bir girişime başlayalım' dedik. Aynı talebi Sayın Putin'e de ilettim. Gazze tarafından 40'a yakın ölüm vakası var. İsrail 3 tane ölüsüyle dünyayı ayağa kaldırıyor. Avrupa Birliği bunu bir savunma hakkı olarak ifade ediyor. Aslında anlaşmayı, ateşkesi bozan İsrail. Ateşkesi bozuyor, bombalamaya başlıyor. Ondan sonra karşı bir adım yapılınca da hemen suçlu olarak ortaya Filistin veya Gazze çıkarılıyor. Çok yanlış bir yaklaşım tarzı. İsrail'in her zaman oyunudur bu.
Haklı olarak Gazze, Hamas şunu söylüyor: 'Bu işin garantörü kim olacak? Amerika gerçekten bize garanti veriyorsa, biz hemen, her şeyi durdurmaya hazırız.' Sayın Obama bizden sonra Mursi ile de görüştü. Mısır'daki görüşmelerden sonra, tekrar kendileriyle görüşmeler yapar, inşallah bu ölümü, kanı bir an önce durdurmuş oluruz.
(Açlık grevleri) Serap kızımızın bulunduğu otobüse molotof atmak suretiyle ölümüne sebep olan katillerin de açlık grevinde olduğunu söylüyorsunuz. Bu bir şantaj değil de, ajitasyon değil de nedir? Hepsi şantaj.
(Çamlıca'ya cami) Nihai değerlendirmesini arkadaşlarımız yapıyorlar. Her iki bayanın ortaya koyduğu çizgi takdire şayandır. Burada sadece Çamlıca'daki cami olayı değil, bütün kulelerden Çamlıca Tepesi, Büyükçamlıca temizlenmiş olacak.

HAVALİMANI CAMİSİ
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mısır gezisi öncesi Atatürk Havalimanı'nda inşa edilen Hezarfen Ahmet Çelebi Camisi'nin açılışını yaptı. Selçuklu mimarisi tarzında inşa edilen, camide aynı anda 2 bin kişi namaz kılabilecek.

BİZE ULAŞIN