'Siyaset kanalları açık bu grevler savunulamaz'

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, demokratik katılım yolları, demokratik çözüm ve siyaset kanallarının açık olduğu bir yerde açlık grevlerinin savunulamayacağını söyledi

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Yargıtay ve Danıştay'a yeni seçilen üyelerin Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'ndaki (HSYK) mazbata töreninden ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı. Ergin açlık grevine katılanların sağlıklarına kavuşması için Sağlık Bakanlığı'nın yoğun çalıştığını belirterek, "Demokratik katılım yolları, demokratik çözüm kanalları ve siyaset kanallarının açık olduğu bir yerde bu tip eylemlerin savunulması mümkün değil diye düşünüyorum" diye konuştu. Öcalan'ın aile mensuplarıyla görüşmesinde herhangi bir sorun olmadığını ve bunun defalarca ifade edildiğini söyleyen Ergin, "Cezaevinde, İmralı'da bulunan altı kişinin aile mensupları, cezaeviyle ilgili kendilerine tanınmış olan yasadan kaynaklı haklar, bunlar kullandırılıyor. O anlamda herhangi bir engelleme söz konusu değil. Yalnız Öcalan'ın avukatlarına ilişkin bir süredir uygulanan bir durum vardı. Onunla ilgili sıkıntılar var ama onun dışında cezaevi koşullarıyla ilgili İstanbul Silivri'dekiler hangi şartlardan istifade ediyorsa Ankara Sincan F tipindekiler hangi şartlardan yararlanıyorlarsa İmralı'da da aynı rejim geçerli" iye konuştu.

'İHTİYAÇ DUYULURSA'
Öcalan'ın avukatlarıyla görüştürülüp görüştürülmeyeceği sorusuna karşılık Ergin, bunun önümüzdeki süreçte görüleceğini ifade etti. "Süreçte Öcalan ile görüşme oldu mu?"sorusuna ise Ergin, şu yanıtı verdi: "Zaman içinde defalarca ifade ettik, devletin istihbarat birimleri, güvenlik güçlerimizin ve terörle mücadelede sürdürülen politikaların gereği, ihtiyaç duyulduğu zaman ve zeminde bu görüşmeler yapılır demiştik geçmişte. İhtiyaç duyulan zeminde bunlar yapılmıştır, bundan sonra da yapılacaktır. Bu anlamda yeni bir durum değildir. Yıllar önce de sorulan bu soruya aynı cevapları verdiğimi hatırlıyorum. Bugün de aynı noktadayım."

'KOORDİNELİ ÇALIŞILDI'
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ise açlık grevlerinin sona erdirilmesi için koordineli çalışıldığını belirterek, "Hiç bir hayat, can kaybı olmaması çok önemliydi" dedi. Atalay, 30 Eylül'deki AK Parti kongresinden sonraki süreçte Öcalan istihbarat elemanlarının görüştüğünü ancak basına yansımadığını söyledi. BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise İmralı'da yapılan görüşmelerin kamuoyuyla paylaşılması gerektiğini belirterek, "Bu görüşmeler devlete bir şey kaybettirmez. Hükümet açısından zafiyet olarak görülmemeli. Açlık grevleri ile ciddi bir mesaj verildi. Çözüm için köklü bir değişim gerekiyor" dedi.

BİZE ULAŞIN