Ateşkes kararı bugüne kaldı

Diplomatik yetkililer, dün geceyarısı ateşkesin yürürlüğe gireceğini ilan etti, ancak İsrail yönetiminin yanıtı gelmeyince gözler bugüne çevrildi

İsrail saldırıları yedinci gününde de can almaya devam ederken, ateşkes için gün boyu sürdürülen çabalar sonucunda silahların bırakılması konusunda beliren ateşkes ümitleri dün gece için suya düştü. Hamas, Gazze'de ateşkesin dün gece 12.00 itibarıyla yürürlüğe girdiğini açıkladı. Ancak İsrail'den belirtilen saate kadar bu konuda bir açıklama gelmedi. Bir haftadır devam eden gerilimle ilgili dün şu gelişmeler yaşandı: Ateşkes için taraflar arasında görüşmeler sürerken uluslararası diplomasi yoğun bir trafik yaşadı. BM acil ateşkes çağrısı yaparken, bu konuda en net açıklamayı gün içinde Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi yaptı.

BM SEKRETERİ DE OLACAK

Mursi, İsrail saldırılarının gece saatlerinde biteceğini söyledi. Mursi, "İsrail ile Filistin arasında ateşkes ilan edilmesi için harcanan çabalar birkaç saat içinde olumlu sonuç verecek" dedi. Bu açıklamaların ardından akşam saatlerinde İsrail basını Mısır kaynaklarına dayandırdığı haberinde ateşkesin Kahire'de bugün imzalanacağını duyurdu. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Kimoon ateşkes için gün boyu temaslarını sürdürdü. Mısır'ın başkenti Kahire'de Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil Arabi ile bir araya gelen BM Sekreteri, bölgedeki durumu "kritik" olarak tanımlayan BM Genel Sekreteri, "İsrail'in kendini savunma ve halkının güvenliğinden endişe etme hakkı var ve biz buna saygı duymalıyız. Ancak bu Gazze'deki sivil vatandaşların öldürülmesini ve binaların yıkılmasını haklı çıkarmaz" diyerek bütün tarafları ateşkese çağırdı.

ABD: YARARLI GÖRMÜYORUZ

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da Gazze'de yaptığı açıklamada, ateşkes anlaşmasıyla lgili "Ateşkes anlaşması yapıldı. Bu gece saat 12.00'de ateşkes yürürlüge girecek"dedi. Ancak ateşkesin yürürlüğe girmesi beklenirken akşam saatlerinde yapılan açıklamalarla ateşkesin bugüne kaldığı anlaşıldı. Gündüz "İsrail' ile ateşkes için anlaşmaya varıldı"duyurusu yapan Hamas'tan gece yeni bir açıklama geldi. Hamas Siyasi Büro Birimi üyesi İzzet- er Reşak "İsrail ile ateşkes anlaşması bu gece (dün) ilan edilmeyecek. Hala İsrail tarafından cevap bekliyoruz. Ateşkesin bugün ilan edilmesini temenni ediyoruz" dedi. Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, Başbakan Erdoğan'ın İsrail'e yönelik açıklamalarıyla ilgili olarak "Türkiye'den gelen bazı aşırı derecede sert söylemleri hiç yararlı görmüyoruz. Bu görüşlerimizi Türk yetkililere net bir şekilde aktardık"dedi. .

BİZE ULAŞIN