Başbakan'a küfre gözaltı

Şehit olan Jandarma Astsubay Üstçavuş Bekir Çavuş'un cenazesinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a küfür edip, halkı tahrik etmek istediği iddia edilen 2 kişi gözaltına alındı.

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde PKK'lı teröristlerle girdikleri çatışmada şehit olan Jandarma Astsubay Üstçavuş Bekir Çavuş'un cenazesinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a küfür edip, halkı tahrik etmek istediği iddia edilen 2 kişi gözaltına alındı.
Şehit Astsubay Çavuş'un Asker Hastanesi'ndeki Türk bayrağına sarılı tabutu, dün Beyazevler Mahallesi'nde oturan babası emekli öğretmen Ali Çavuş'un evinin önüne getirildi. Cenaze aracının evin önüne gelmesiyle baba Ali Çavuş, cenazenin araçtan indirilip masaya konmasını söyledi. Cenaze araçtan indirilip masaya konuldu ve baba Ali Çavuş bir konuşma yaptı. Ardından cenaze tekrar araca konurken bir kişinin "Bunların hesabı sorulmayacak" sözleri üzerine Alper C.'nin (40) 'Bu canilerin canımızı almasına fırsat veren Başakanın…' diyerek Başbakan Erdoğan'a küfrettiği, İsmail K.'nin (39) da sloganlar atarak kalabalığı provoke etmek istediği saptandı. Sivil polisler, Başbakan Erdoğan'a küfreden ve şehit cenazesine katılanları galeyana getirmek istediği iddia edilen 2 kişiyi cenazenin toprağa verilmek üzere Osmaniye'nin Kadirli ilçesine götürülmesinin ardından gözaltına aldı. TCK'nın 214 ve 301. maddelerine göre 'Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni, devletin kurum ve organlarını aşağılama', 'suç işlemek için halkı tahrik etmek' suçundan adliyeye sevk edilen Alper C. ve İsmail K., Cumhuriyet Savcısı'nca tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

BİZE ULAŞIN