'İsrail etnik temizlik yapıyor'

AK Parti Grubu'nda İsrail'in Gazze'ye yönelik savunma değil etnik temizlik yaptığını söyleyen Başbakan Erdoğan, BM'nin tepkisizliğini eleştirerek "Bugün onlara, yarın bize. Öleceksek adam gibi ölelim" dedi

Başbakan Tayyip Erdoğan, İsrail'in Gazze'de yaptığı katliamın "Meşru savunma hakkı" olarak nitelenmesine tepki göstererek "İsrail bir millete karşı etnik temizlik yapıyor" dedi. Erdoğan, partisinin Meclis Grubu'nda şu mesajları verdi:

SAVUNMA HAKKI DEĞİL

İsrail bu bölgede barışı hiçe sayarak bir millete karşı etnik temizlik uyguluyor. Filistin topraklarını adım adım işgal ediyor. Filistin halkı da meşru savunma hakkını, meşru direniş hakkını kullanıyor. Tüm Batı'ya sesleniyorum, kimse 'İsrail savunma hakkını kullanıyor' diyemez. İsrail, Ortadoğu'da terör estiriyor.
BM Güvenlik Konseyi bunca kararlar almıştır İsrail hakkında. Ama hiç biri ile ilgili bir yaptırım uygulayamamıştır. Onun için diyorum, ben BM'nin adaletine inanmıyorum. İşte bu sabah Gazze'deki son durum. 115 ölü. Yaralı 960. Egemen güçler, nerede sizin adaletiniz?
Burada bizim için üç yol var: ya elimizle müdahale edeceğiz, ya dilimizle müdahale edeceğiz ya da kalbimizden buğz edeceğiz. Hiç birini yapma, yan gel yat. Bizim değerler silsilemiz içinde böyle bir şey yok.
Başta Amerika olmak üzere tüm Batı hep şunu söylüyor: iki devletli çözüm. Nerede iki devletli çözüm? Türkiye, Mısır, Katar başta olmak üzere, Suudi Arabistan, hep birlikte el ele vermeliyiz. BM'deki Güvenlik konseyindeki daimi üyelerin ağzına bakarak adım atarsak, halimiz perişan olur. Bugün onlara, yarın bize. Öleceksek adam gibi ölelim. Bunu başaralım.
Dünyadaki barış örgütlerine, insan hakları diyen derneklere sesleniyorum. Sizin insan hakları dediğiniz zaman aklınıza ateistler veya farklı inanç grupları mı geliyor? Türkiye'de PKK'yı takip ediyorsunuz, Gazze'de niye yoksunuz? Bu sabah 100'ün üstünde sorti yaptı İsrail savaş uçakları. 4 yaşındaki çocuğu katletmek, meşru savunma hakkını kullanmak mıdır ey Batı, Ey Amerika, Rusya, Çin, Fransa, İngiltere?
Dünyanın bir çok ülkesinden yardım gönüllülerini taşıyan Mavi Marmara tam da bir korsan devlete, terör devlete yakışır şekilde, Akdeniz'de uluslararası sularda saldırıya uğramadı mı? Ben bunu sayın Obama'ya gösterdiğim zaman görmemezlikten geldi. Sonra bizden dosyaları istedi.
Ariel Şaron'un oğlu bir yazı yazmış. Filistin, Gazze'nin aynen Hiroşima, Nagazaki'ye çevrilmesini savunuyor. Baban da zaten aynı şeyi bana söylemişti ama farklı söylemişti. İsrail ziyaretimde Şaron başbakandı. Bana 'Dünyada en zevk aldığım an, Filistin'de tankların üzerinde olduğum an' dedi. 'Ayıp olmuyor mu?' dedim. Kaç yıldır makineye bağlı yaşıyor. Alma mazlumun ahını, çıkar aheste aheste. Böyle bir yazıyı yazmak, insanlık suçudur. Buradan suç duyurusunda bulunuyorum. Ülkemdeki avukatları, İnsan Hakları Mahkemesi mi dersiniz, bu yazı üzerinden müracaatı yaparsınız. Bu adam bir savaş suçludur diye ihbar ediyorum. Herkes sırtını dönse de biz Filistin'e sırtımızı dönmeyeceğiz.

CHP VE ESAD

Suriye'nin elinde tuttuğu gazetecimiz, Cüneyt Ünal kardeşimiz için çile sona erdi. Biz insani her türlü girişimi memnuniyetle karşılarız. Ancak esir gazeteci daha Türkiye'ye ulaşmadan, CHP heyetinin Şam'da Beşar Esad'la çektirdiği resmin ulaşması son derece manidardır. Yandaş medyada olayın Esad'ın PR çalışmasına dönüştürülmesi üzüntü vericidir. CHP, 21. Yüzyılın kanlı diktatörüyle, Beşar Esad'la hatıra fotoğrafı çektirmekten kaçınmıyor. Aylar önce Kılıçdaroğlu'na İsrail'e gidip, Arkasına Gazze'yi alıp bir hatıra fotoğrafı çektirmesini önermiştim. Adresi şaşırdılar. Şam'a gidip, çektirdiler. Bu fotoğraf bir utanç vesikasıdır.
Kurtulan Gazeteci 3 ay boyunca kaldığı kötü muameleyi anlatıyor. Gazeteciye bunu yaşatan sanki farklı biriymiş gibi CHP heyeti utanmadan, sıkılmadan işkenceci başıyla hatıra fotoğrafı çektiriyor. Suriye'nin eli kanlı diktatörü CHP'yi adeta parmağında oynatıyor. Daha birkaç ay önce CHP'nin bir grup başkanvekili Meclis kürsüsünden aslanlar gibi kükreyerek, 'Esad'ın canı cehenneme' diyordu. Birkaç hafta sonra kendi milletvekilleri gidip hatıra fotoğrafı çektirdi. CHP'yi tarih boyunca defalarca yaptığı gibi diktatörlerin değil, mazlumların yanında bir kez olsun yer almaya davet ediyorum. ANKARA

10 YIL TEŞEKKÜRÜ

Erdoğan, grup toplantısında AK Parti'nin 19 Kasım itibariyle 10'uncu yılını tamamladığını hatırlatarak, bu 10 yılda görev almış tüm bakan ve milletvekillerine teşekkür etti. Erdoğan, "Sizden ricam, yaptıklarımızı gençlere anlatmanız. Çünkü bugünün gençleri, 10 yıl öncesini bilmiyor" dedi.

GAZZELİ ÇOCUKLARI ANDI
BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, "Dünya Çocuk Hakları Günü" dolayısıyla yayımladığı mesajda Gazzeli çocukları andı. Dünya üzerinde zuhur eden savaşlardan, gelir adaletsizliğinden, yoksulluktan, salgın hastalıklardan en çok çocukların etkilenip zarar gördüklerini belirten Erdoğan, "Dünyanın bir bölgesinde çocuklar neşe içinde oynarken, diğer taraftan Filistin'de, Suriye'de, Afrika'da çocuklar savaşın, açlığın, yoksulluğun pençesinde kıvranıyorlar" dedi.

BİZE ULAŞIN