Patriot başvurusu 'en kısa sürede'

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Suriye sınırındaki her türlü gelişmenin değerlendirildiğini ifade ederek, Patriot füzeleriyle ilgili NATO'ya en kısa sürede başvuru yapılacağını açıkladı

Çarşamba 21.11.2012
ABONE OL
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Patriot füzeleriyle ilgili son aşamaya gelindiğini açıkladı. Davutoğlu, Türkiye'nin NATO'dan Patriot füzesi talebine ilişkin olarak, muhtemel gelişmeler ve bütün ihtimal planlamaları göz önüne alınarak müzakerelerde son aşamaya gelindiğini belirtti ve "süreç, müracaat anlamında sonlandırılacak" dedi. Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Arap Birliği'ne üye bazı ülkelerin dışişleri bakanlarıyla Gazze'yi ziyaret etmek üzere Mısır'a hareketinden önce Esenboğa Havaalanı'nda basın toplantısı düzenledi. Gündemdeki konulara yönelik açıklama yapan Davutoğlu, Suriye sınırındaki her türlü gelişmenin değerlendirildiğini ifade ederek, Patriot füzeleriyle ilgili NATO'ya en kısa sürede başvuru yapılacağını belirtti. Davutoğlu, "Muhtemel gelişmeler ve bütün ihtimal planlamaları da göz önüne alınarak müzakereler son aşamasına gelmiştir. En kısa zamanda bu müracaat, yani resmi bir şekilde süreç müracaat anlamında sonlandırılacak" dedi. B r ü k - sel'le konuyla ilgili temasların sürdüğünü vurgulayan Bakan Davutoğlu "İnşallah bu süreç, istişareler belli bir aşamaya geldiğinde bu müracaat yapılacak. Çok uzun sürmez, onu söyleyeyim. Müracaat yapıldığında zaten kapsamlı bir açıklamayla bunu kamuoyumuzla paylaşacağız" diye konuştu.

SAVUNMA AMAÇLI

Davutoğlu, Patriot füzelerinin savunma amaçlı bir tedbir olacağını da söyledi. Daha önce de benzer tedbirlerin alındığını anımsatan Davutoğlu, "Burada bizim en temel hedefimiz ve sorumluluğumuz ülkemizin ve vatandaşlarımızın güvenliğini teminat altına almaktır. NATO üyeliğimiz de zaten bunun için vardır" dedi. Davutoğlu, füzelerin hangi ülkelerden temin edileceğine yönelik olarak da "Patriot kapasitesine sahip ülkeler bellidir. NATO'ya, bu imkanları tahsis eden ülkeler belli, onlarla da mutabakata varılır" şeklinde konuştu.