'Terracota Askerleri' Topkapı Sarayı'nda

Çin Kültür Yılı nedeniyle dün iki sergi açıldı. Topkapı Sarayı'ndaki sergide, tarihi MÖ 200'lü yıllara uzanan ve dünyanın en önemli arkeolojik eserleri arasında sayılan "Terrakota Askerleri" de var

Çin'in binlerce yıllık medeniyetinin izleri ve dünya kültür mirasının önemli hazineleri İstanbul'da açılan iki görkemli sergiyle kutlanıyor. Dün akşam Topkapı Sarayı Müzesi Has Ahırlar'da ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tophane-i Amire binasında "2012 Türkiye'de Çin Kültür Yılı" kapsamında açılan 20 Şubat 2013'e dek sürecek iki sergi de birbirinden önemli. "Çin Hazineleri" başlığı altında Topkapı Sarayı'nda açılan sergide Çin'in 11 müzesinden toplanan 101 eser yer alıyor. Bu eserler arasında Türkiye'ye ilk kez gelen, UNESCO'nun Dünya Kültür Mirasları listesine alınan "Terracota Askerleri" de bulunuyor. MÖ 206-220 yılları arasında Çin'de güçlü bir imparatorluk süren Han Hanedanı'nın kralına ait Hanyang Mezarlığı'nda bulunan bu askerler ve hayvanlar inanışa göre kralı koruması için buraya yerleştirilmiş. 1920'lerde bulunan bu arkeolojik eserlerin yurtdışına karma bir sergi kapsamında en fazla beş parçasının çıkmasına izin veriliyor.

MEHTERLİ KARŞILAMA

Topkapı Sarayı'ndaki sergide de dört asker bir de at, yani beş parça bulunuyor. Açılışa katılan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da bu öneme değinerek, "Bu sergideki tüm eserler özel parçalar. Bu askerlerin de dünya arkeoloji mirası için önemi büyük. İstanbul için büyük bir fırsat" diye belirtti. "Terracota Askerleri"nin yer aldığı serginin açılışında bir de "Mehter Marşı" dinletildi. Günay, "Çin İmparatorluğu'nun askerlerine Osmanlı askerlerinin yol göstermesi gerektiği düşünülerek Mehter Marşı çalındı" dedi.

BUDA'NIN DEV HEYKELİ

Açılan ikinci sergi ise "Dunhuang Mağara Tapınakları Budist Sanat Sergisi" başlığını taşıyor. Bu sergide de Dunhuang'ın ünlü mağaralarında bulunan etkileyici resim ve heykellerin replikaları yer alıyor. Ancak replika deyip de geçmemek gerek. Bu replikaları yapan ustalar 1940'larda bunları üretmiş. Günümüzde bunu yapan usta bulmak da neredeyse imkansız. Yani eserler replika olsa dahi eşsiz.

BİZE ULAŞIN