'Deveye gösterdiğiniz vicdanı, işkencedekiler için göstermediniz'

12 Eylül davasının sanığı Kenan Evren "Beni tarih yargılar" dediği ifadesinin ardından, müdahil avukatlarının dün yönelttiği soruları yanıtlamadı

Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki 12 Eylül duruşmasının üçüncü gününde müdahil avukatlar Evren'i soru yağmuruna tuttu. Fakat Evren susmakla yetinirken birkaç kez "cevap vermiyorum" dedi. Evren Abdi İpekçi'nin öldürülmesine ilişkin soruyu da 'Hayır, cevap yok' diye yanıtladı.

SAPIK FİKİRLİ KİM?

Yücel Bulut, MHP'ye düzenlenen bombalı ve silahlı saldırıda 2 partilinin hayatını kaybettiğini hatırlatarak, şunları söyledi:"Bu provokasyonları, sizi iktidara taşıyacak sinsi bir planın yapı taşları olarak mı gördüğünüz için kınama gereği duymadınız? Türkeş'in ceza alması konusunda özellikle ısrarcı olduğunuz ve yargı organlarına tavsiye ve telkinlerde bulunduğunuz doğru mu?, Savunmanız esnasında '12 Eylül ile ilgili hükmü ancak tarih verecektir' dediğinize göre, tarih, sapık ve sapık fikirlere sahip sıfatını kime verecektir? Bu konuda bir kanaatiniz var mı?" Müdahil avukat Fikret Babaoğlu, "İşadamlarının önünüzde deve kesilmesini engellemiştiniz. Ama insanlara yapılan işkenceleri engellemediniz. Deveye gösterdiğiniz vicdanı işkencedeki insanlara göstermediniz. Vicdanınız sızlamıyor mu?" diye bitirdi. 12 Eylül döneminde kaybolan ve cesedi hala bulanamayan Cemil Kırbayır'ın annesi Berfo ananın avukatı Öztürk Türkdoğan, Evren'e "Artık darbe yapamazsınız. Gelin Türkiye'ye iyilik yapın. Suç ortaklarınızı, darbeyi anlatın. Anlatın ki gelecek kuşaklar bunları öğrensin. Halen evlatlarını arayan anaların elini öpün ve özür dileyin. Susmayın. Berfo ana iki kez bu davaya geldi. Sizin yüzünüze haykırmak, 'Cemil Kırbayır nerede?' diye sormak istedi. 'Sana hakkımı helal etmiyorum. İki elim yakandadır' diyor. Haykırışını duyuyor musunuz? Berfo anadan özür dileyecek misiniz? Oğlunun cenazesinin nerede olduğunu söylemek ister misiniz?" dedi.

'HÂLÂ KAN AKIYOR'
Türkdoğan, "Türkçe dışındaki dilleri niçin yasakladınız? Kürtlere işkenceyi niçin yaptınız? Kötü sonuçları halen ülkeyi meşgul ediyor, kan akıyor. Darbeden sonra 40 bin kişi yaşamını yitirdi. Nasıl bir kötülük yaptığınızın farkında mısınız?" diye sorarken, Evren sadece saatine baktı.

MAHKEME MİT'TEN BELGE İSTEDİ
12 eylül davasının dünkü duruşmasında ilk ara karar çıktı. Mahkeme, "Genelkurmay, emniyet ve MİT'e yazı yazılarak 11 Eylül 1979'da faaliyete geçen Haydar Saltık'ın başında bulunduğu çalışma grubunun bilgi, yazışma, toplantı ve kararının varsa gönderilmesini" istedi. MİT'ten ayrıca 27 Mayıs 1980'de işlenen eski bakan Gün Sazak cinayeti ve 1 Mayıs 1977'de kanlı olaylar öncesinde İntercontinental oteli'ne yerleştirildiği iddia edilen yabancı ülke ajanlarınıyla ilgili ellerinde bulunan belgelerin istenmesine karar verdi. Duruşma 17 Ocak 2013'e ertelendi.

BİZE ULAŞIN