Yurtta kalan öğrencilere müjde

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, yurtlarda kalan 308 bin yükseköğretim öğrencisinin internet kullanımından ücret alınmayacağı müjdesini verdi.

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) 2012-2013 Akademik Yılı Açılış Töreni'ne katılan Bakan Yıldırım, kendi alanları dışında eğitime de yatırım yaptıklarını belirtti. Yurtlarda kalan 308 bin yükseköğretim öğrencisinin bedava internet kullanacağını söyleyen Yıldırım, İzmir'de 5 bin kişilik öğrenci yaşam merkezi yapacaklarını kaydederek, "İki şehir hastanesi yapacağız. Bir tanesi gün sayıyor, Bayraklı'da. Ödemiş'te ve Karşıyaka'da 400 yataklı hastanenin temelini 28 Kasım 2012'de atıyoruz. İzmir'e sözümüz var. İzmir'e taahhüdümüz var. İzmir hizmetin şehri olacak, yatırımın şehri, projelerin şehri olacak. 35 plakalı İzmir'de 35 projeyi hayata geçirdik diye konuştu.

"Bazıları kilometrelerce laf eder, bir arpa boyu iş yapar. Ama biz bir arpa boyu laf, kilometrelerce iş yaparak bugünlere geldik diyen Bakan Yıldırım, milli eğitime ayrılan bütçenin 2002 yılında 7.5 milyar TL iken 2012'de bu oranın 39 milyar TL'ye çıktığını söyledi. 2013 için milli eğitime 47 milyar 500 milyon TL bütçe ayrıldığını anlatan Yıldırım, Maliye ve Hazine Bakanlığı'nın bütçesinden sonra en büyük bütçenin milli eğitime ayrıldığını anlattı.

Üniversite sayısını 76'dan 168'e çıkardıklarını söyleyen Yıldırım, insana yapılan yatırımın önemine dikkat çekerek, "Bir işe başlamak, bitirmenin yarısıdır. İşte burada. İKÇÜ kurulduğunda da ne yeri ne hocası ne de imkanı vardı. Ama bugün fakülteleri var, hazırlık yapılanları var. Yüksek puanlarla tercih edilen sağlık bilimleri fakülteleri var. Eğitime yatırım, geleceğe yatırımdır. Ülkemizin nüfusu belli. Yarısından fazlası 30 yaş altında. Onun için biz 'Gelecek bilişimle gelecek.' dedik ve bilişime yatırım yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. 2023te yüzüncü yılımızda gençlere yaptığımız yatırım ile 10 büyük ülke arasındaki yerimizi alacağız dedi.

İKÇÜ Rektörü Prof. Dr. Galip Akhan ise, üniversitelerinin 2 yıldır büyük mesafe kat ettiğini belirtti. 2012 yılı sonu itibariyle 40 milyon TL'lik yatırım ihalesi gerçekleştirdiklerini anlatan Akhan, "Aydınlıkevler Sağlık Yerleşkemiz'de diş hastaları kabule başlanmıştır. Günde 500 hasta hizmetimizden yararlanmaktadır. Bilimsel ve evrensel değerler eşliğinde bilginin üretimi ve paylaşımını gerçekleştirmek istiyoruz. Kalite ve performansa dayalı bir yönetim anlayışı sergiliyoruz. Kısa zamanda emin adımlarla 222 akademik olmak üzere 440 kişiye ulaştık. İKÇÜ'yü tercih eden 734 öğrenciyle iyi bir araştırma üniversitesi olmayı hedefliyoruz diye konuştu.

Açılış törenine akademisyenlerin yanı sıra, AK Parti İzmir Milletvekilleri Nesrin Ulema, Aydın Şengül, Hamza Dağ ve Rıfat Sait de katıldı.
Konuşmaların ardından İKÇÜ Rektörü Prof. Dr. Galip Akhan, Bakan Binali Yıldırım'a plaket ve çiçek takdim etti. Tören, en fazla bilimsel yayın yapan akademisyenlere plaket verilmesiyle sona erdi.

BİZE ULAŞIN