'Başbakan da olsam sadece bir öğrenciyim'

Dolmabahçe'deki Çalışma Ofisi'nde öğretmenleri kabul eden Erdoğan "Bu ülkenin Başbakanı da olsam, öğretmenlerimin nazarında sadece bir öğrenciyim. Onlar da hürmette kusur edemeyeceğim öğretmenlerimdir" dedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, öğretmenliğin sadece atama ve tayin konularında gündeme gelmesinin öğretmenlere haksızlık olduğunu belirterek, "Atama ve tayin konuları, Türkiye genelindeki tüm öğretmenlerimizin yegâne ya da birinci gündemi olmamalı" dedi. Erdoğan, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla Dolmabahçe'deki başbakanlık Çalışma Ofisi'nde öğretmenlerle bir araya geldi. Türkiye'deki tüm öğretmenlerin 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü kutlayan Erdoğan, zaman zaman elini öpmek isteyenler olduğun hatırlatarak, "Onlara, bu fakirin tavsiyeyi şu olur. Sadece annenizin, babanızın, bir de öğretmeninizin elini öpün. Başka kimsenin elini öpmeyin" dedi. Öğretmenlerin, sultanlara, devlet adamlarına, liderlere yol gösterecek, onlara görüşlerini ifade edecek kadar cesur olduğunu belirten Erdoğan, "Bu ülkenin başbakanı da olsam, en büyük siyasi partinin genel başkanı da olsam, şahsım öğretmenlerimin nazarında sadece bir öğrenciyim. Onlar da her zaman benim hürmette kusur edemeyeceğim öğretmenlerimdir" diye konuştu. Erdoğan atamalarla ilgili ise şunları söyledi: "Ne yazık ki son yıllarda öğretmenlik mesleği bütün kutsiyetinden arındırılarak, yaptıkları son derece hassas vazife göz ardı edilerek, çok farklı meseleler üzerinden ülke gündeminde yer alıyor. Bakıyorsunuz öğretmenlik sadece atama meselesiyle gündemde tutuluyor, sadece tayin meseleleriyle ülke gündeminde tutuluyor. Öğretmenliğin sadece atama, sadece tayin mevzularıyla gündeme gelmesi, sadece bu konular üzerinden konuşulması tüm öğretmenlerimiz için ciddi bir haksızlık teşkil ediyor. Atama ve tayin konuları, Türkiye genelindeki tüm öğretmenlerimizin yegane ya da birinci gündemi olmamalı. Bazı öğretmenlerimizin sorunlarının, tüm öğretmenlere teşmil edilmesi, öğretmenlik mesleğinin gerçek meselelerin arka planda kalmasına yol açıyor." Son 10 yılda toplam 357 bin 48 öğretmen ataması yaptıklarını belirten Erdoğan, sözleşmeli statüde çalışanların kadroya aldıklarını anlattı.

TABLO HEDİYE EDİLDİ

Fatih Projesi ile tüm sınıfları modern teknolojiye kavşturacaklarını belirten Erdoğan, "Sizin desteğinizle, sizlerin hayır duasıyla, öğrencileriniz olarak bizler gereken her şeyi yapmaya devam edeceğiz" dedi. Başbakan'a konuşmasının ardından, özel ipekle dokunmuş gül motifli tablo hediye edildi.

'Ülkemizi 2023 hedefine taşıyacaksınız'
24 Kasım Öğretmenler günü dün çeşitli etkinliklerle kutlandı. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer önce Anıtkabir'i ziyaret etti. Dinçer, öğretmenlerden oluşan heyetle Atatürk mozolesine çelenk bırakıp saygı duruşunda bulundu. Ankara'da Başkent Öğretmenevi'nde düzenlenen kutlama töreninde ise Bakan Dinçer, 81 ilden gelen öğretmen temsilcilerine "Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, öğretmenlere hitaben 'Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz' demişti. Bundan sonra da bu misyonu geliştirerek sürdüreceğinize, ülkemizi bilgi toplumuna ve 2023 hedeflerine ulaştıracağınıza inancımız sonsuzdur" dedi.

BİZE ULAŞIN