Genelkurmay'dan patriot açıklaması

Genelkurmay Başkanlığı Hava ve Füze Savunma Sistemlerinin konuşlandırılmasının sadece Suriye'den kaynaklanabilecek olası hava ve füze tehditlerine karşı, tamamen savunma amaçlı bir tedbir olduğunu belirterek "Uçuşa Yasak Bölge" uygulaması veya taarruzi bir harek't için kullanılmasının söz konusu olmadığını bildirdi.

Genelkurmay Başkanlığı, NATO çerçevesinde Türkiye'nin Suriye sınırında konuşlandırılması planlanan Patriot füzelerine ilişkin bir açıklama yaptı. Hava savunma sisteminin NATO tarafından desteklenmesi maksadıyla, ülke olarak yapılan resmi talebin, NATO müttefikleri tarafından olumlu karşılanması sonucunda, 27 Kasım 2012 tarihinde, Türk ve NATO müttefiklerinden oluşturulacak heyetle Patriot Hava ve Füze Savunma Sistemlerinin konuşlandırılabileceği mevzi keşiflerine başlanacağını belirten Genelkurmay, "Hava ve Füze Savunma Sistemlerinin konuşlandırılması sadece Suriye'den kaynaklanabilecek olası hava ve füze tehditlerine karşı, tamamen savunma amaçlı bir tedbir olup 'Uçuşa Yasak Bölge' uygulaması veya taarruzi bir harek't için kullanılması söz konusu değildir" dedi. Genelkurmay açıklamasında şöyle denildi:

"Bahse konu sistemlerle birlikte ülkemize gelecek yabancı askerlerin, NATO SOFA antlaşmasına uygun olarak hazırlanacak bir mutabakat muhtırası (MOU) kapsamında, NATO Daimi Hava Savunma Planına uygun olarak görevlendirilmeleri sağlanacaktır. İntikal ettirilecek Hava ve Füze Savunma Sistemlerinin konuşlandırılacağı bölgeler, sistemlerin miktarı, ülkemize gelecek yabancı personel sayısı ve konuşlanma süresi, icra edilecek olan mevzi keşif faaliyetleri sonucunda belirlenecektir. İntikal ettirilecek Hava ve Füze Savunma Sistemlerinin Türk Hava Savunma Sistemleriyle entegre edilmesi, komuta kontrolü ve angajman kurallarına ilişkin çalışmalar NATO çerçevesinde sürdürülmektedir."

BİZE ULAŞIN