'Sen düşünmeyecen Şerife Abla'

Bakan Şahin, Gaziantep'te açtığı Alo183 hattını arayan ve çocuklarına eğitim yardımı isteyen kadına "Sen düşünmeyecen bunu Şerife Abla" dedi

Şiddet gören kadınlar, erkekler, çocuklar ile engelliler, şehit yakınları ve yaşlılara hizmet veren Alo 183 Çağrı Hattı Gaziantep'te faaliyete geçti. Çağrılardan birini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin yanıtladı. Çocuklarını okutabilmek için yardım isteyen bir annenin telefonunu yanıtlayan Şahin, "Sen düşünmeyecen bunları Şerife Abla. Sakın kaygılanma 6 çocuğun da okuyacak. Gidip PTT'den alabilirsin nakit yardımını" dedi.

GÜNDE 2 BİN MAĞDUR
25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele gününde açılışı yapılan "Alo 183 Aile, Kadın, Çocuk, Özürlü, Yaşlı ve Şehit Yakınları" ile "Alo 144 Sosyal Yardım" hatları Turkcell Global Bilgi desteğiyle faaliyete geçti. Açılışa Aile Bakanı Şahin, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv ile Gaziantep Valisi Erdal Ata katıldı. Günde ortalama 2 bin mağdurun aradığı hatta yardım çağrılarından birini de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, yanıtladı. Diyarbakır'dan arayarak çocuklarını okutabilmek için yardım isteyen bir annenin telefonuna çıkan Bakan Şahin, "Sen düşünmeyecen bunları Şerife Abla. Sakın kaygılanma 6 çocuğun da okuyacak. Gidip PTT'den alabilirsin nakit yardımını" dedi. Eylül ayından beri Gaziantep'te hizmet veren hattın güncel verilerini paylaşan Şahin, "2011'de bin 988 kadına yardım edilirken, 2012'de bu sayı 4 bin 418'e yükseldi. 2011'de şiddet gören ve yardım edilen erkek sayısı 179'ken, bu sayı da 446'ya yükseldi. Sadece kadınları değil, erkekleri de sahipleniyoruz" dedi. Alo 183'ü, 2012'de 52 bin 610 kişi aradı. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de, 10 yıl önce engellilere bütçeden ayrılan para 50 milyon iken, 2013'te 7 milyar lira olacağını ifade etti. Şimşek, "Fatma bacımı canı gönülden tebrik ediyorum. Türkiye'nin her yerindeki insanların tek telefonla yardıma ulaşabilmesi çok önemli" dedi.

BİZE ULAŞIN