MİT, 33 olayı aydınlatmalı

Darbe Komisyonu, 33 olayın aydınlatılması sorumluluğunun MİT'e ait olduğunu belirtti

Meclis Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu'nun raporunda ulusal istihbarat ve darbeler başlığı altında çarpıcı tespitlere yer verildi. Raporda "MİT'in siyasi sistem açısından yarattığı bunalımların bir nedeni iç ve dış istihbarat görevini birlikte yapmasıdır" denilirken istihbaratta Amerikan modeli önerildi. Komisyon MİT'in siyasi cinayetler, faili meçhuller ve kanlı 1 Mayıs da olmak üzere 33 olayı aydınlatmasının sorumluluğunun gereği olduğunu vurguladı. Komisyon raporunda MİT'in sorumluluğunun gereği, aralarında " 6-7 Eylül 1955 olayları, 1 Mayıs 1977 Taksim katliamı, 17 Nisan 1978 Hamit Fendoğlu suikasti, Maraş katliamı, Çorum olayları, Özal'a suikast girişimi, Muammer Aksoy, Çetin Emeç, Turan Dursun, Bahriye Üçok, Adana Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Temel Cingöz, HEP Diyarbakır İl Başkanı Vedat Aydın, Oramiral Kemal Kayacan, Musa Anter, Uğur Mumcu, DEP milletvekili Mehmet Sincar, Tuğgeneral Bahtiyar Aydın, Cem Ersever, Tunceli Jandarma Alay Komutanı Kazım Çillioğlu, Özdemir Sabancı, Ahmet Taner Kışlalı, Necip Hablemitoğlu, Hrant Dink suikastleri, Bolu-Düzce-Sapanca üçgenindeki Kürt işadamları suikastleri, Eşref Bitlis'in şüpheli ölümü, Sivas Olayları, Gazi olayları ile Zirve Yayınevi Katliamı"nın da olduğu toplam 33 olayı aydınlatması gerektiği kaydedildi. Komisyon raporunda şu tespitlerde bulunuldu:

SUSURLUK SUÇLAMASI: 1996'da yaşanan Susurluk skandalında devletin içine kapanmasının, ser verip sır vermemesinin birinci dereceden sorumlusu MİT'tir.

İÇ İSTİHBARAT EMNİYET'E VERİLMELİ: İç güvenlik istihbaratı bu konuda rüştünü sahip olduğu teknoloji ve çalışmalarıyla ispatlamış olan Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı'na bırakılmalıdır. Bu saha esasen bir suç istihbaratı mahiyetini taşımaktadır. MİT, ana istihbarat servisi olarak dış istihbarata yönelmelidir.

İSTİHBARAT SİVİL OTORİTEDE TOPLANMALI: MİT, kanuna göre dört makama bilgi vermekle görevlidir. Cumhurbaşkanı, Başbakan, Genelkurmay Başkanı ve MGK Genel Sekreterliği. Bu dörtlüden Genelkurmay Başkanı ve MGK Genel Sekreterliği çıkarılmalı, ulusal istihbaratın öncelikle sivil otorite elinde toplanması temin edilmelidir. MİT askeri kadrolardan arındırılmalı ve sivil hüviyetine kavuşturulmalıdır.

BİN 600 SAYFALIK RAPOR
Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu dün yaptığı toplantıda, 1600 sayfalık raporun sonuç ve öneriler bölümünü görüştü. Muhalefet rapor incelemesi ve muhalefet şerhi yazımı için ek süre isterken, komisyonun bugün 11.00'da yeniden toplanacağı, raporun ise yarın Meclis Başkanlığı'na sunulacağı açıklandı.

BİZE ULAŞIN