Ankara'da 'soykırım eğitimi'!

MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri'nin TBMM Başkanlığına verdiği bir soru önergesi, Ankara'daki Fransız okulunda öğrencilere 1915 olaylarının "soykırım" olarak anlatıldığını ortaya koydu. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in yanıtlaması istemi ile yazılı soru önergesi veren Yeniçeri, Ankara'daki Lycee Francais Charles De Gaulle okulunda soykırım iddialarının anlatıldığını söyledi. Yeniçeri, "Derhal buna son verilmeli, okul da kapatılmalı" dedi.

KİM İZİN VERD İ?

Yeniçeri, soru önergesinde ise ikinci sınıfta okutulan 'Historie Geographie' adlı kitapta, 1914'te çocuk olan Tchokgarian Hagop adlı kişinin o dönem yaşanan tehcir olaylarını "soykırım" adı altında anlattığını belirterek, "Bu okulun Ankara'da eğitim göstermesine hangi makam izin vermiştir? Müfredatı hangi makam tarafından uygun görülmüştür? Milli Eğitim Bakanlığı'nın müfredattan haberi yok mudur" diye sordu.Yeniçeri tarih kitabında yer alan bazı ifadeleri şöyle özetledi:

KİTAPTAKİ İFADELER:

Osmanlı İmparatorluğu savaşa Üçlü İttifak saflarından 1914'te katılır. Sarıkamış yenilgisinden sonra, Genç Türkler (Jön Türkler) yönetimi, İmparatorluk Ermenilerini yok etme kararı alır. Böylece 1 milyona yakın Ermeni'nin ölümüne sebep olan 20. Yüzyılın ilk soykırımı başlar."
1915'in başı. İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin bir çok yöneticisi (Talat dahil) soykırımı planlamak üzere düzenlenen gizli bir toplantıya katılırlar. Türk Osmanlı vilayetlerine(valiliklere) gönderilmek üzere aşağıdaki metni kaleme alırlar: Uygun vasıtalarla Müslüman görüşü yaygınlaştırılacak(...) ve organize katliamlar provoke edilecek(...) 50 yaşın altındaki erkekler, rahipler ve okul öğretmenlerinin öldürülmesi için kararlar alınacak; genç kızların ve çocukların Müslümanlığa geçmelerine izin verilecek."

BİZE ULAŞIN