İntihar eden asker sayısı şehit olanları geçti

Türk Silahlı Kuvvetleri'nde son on yılda 934 er ve erbaş intihar etti. Şehit olan asker sayısı ise 818. Son 5 yılda ise 3 bin 500 rütbeliye kötü muamelede bulunduğu için ceza verildi

Meclis İnsan Hakları Komisyonu asker ocağındaki "dayak, kötü muamele ve intihar" olaylarını masaya yatırdı. Komisyon Başkanı Ayhan Sefer Üstün, son 2.5 yılda 175 er ve erbaş, son 10 yılda ise toplam 934 erbaş ve erin intihar ettiğini ifade ederek, "Son 2.5 yılda iç güvenlik olaylarında 233 şehit, son 10 yılda ise 818 personel şehit olmuş. On yılda intihar olayları şehit sayısını geçmiş durumda. Bunun üzerine hep birlikte gitmek lazım" diye konuştu. Asker Hakları Platformu adına sunum yapan Doç. Dr. Tolga İslam, son bir yılda askerlikteki dayak, hakaret, kötü muameleler ve intiharlara ilişkin 432 başvuru aldıklarını, son bir yılda 43 intihar yaşandığını belirterek, "Meclis daha kuvvetli irade göstermeli. Askerlikte akıl sağlığını yitiren 6 bin kişi var" dedi.

3 BİN 476 RÜTBELİYE CEZA

Milli Savunma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hakim Tuğg. Akif Vurucu ise "TSK'da asta kötü muamele, cebir ve şiddet suç olarak düzenlenmiş ve ciddi müeyyideler öngörülmüştür. İntiharlarla ilgili rehberlik biriminde 139 bin 380 askerle görüşme yapıldı" dedi. Vurucu, son 5 yılda 3 bin 476 rütbelinin, kötü muameleden dolayı ceza aldığını belirterek, askere gidenlerin sigortalarının devletçe karşılanması için Başbakanlık'ta bir düzenleme bulunduğunu belirtti.

BİZE ULAŞIN