NATO heyeti çamura saplandı

NATO heyeti Patriot'lar için incelemeye dün Malatya'dan başladı. Heyeti taşıyan otobüs çamura saplanınca, bölgedeki çiftçinin traktörüyle kurtarıldı

NATO heyeti Türkiye'nin talebi üzerine Malatya'da Patriot füze sisteminin kurulması planlanan yerlerde dün inceleme yaptı. 50 kişiden oluşan heyet dün sabah erken saatlerde, Malatya Orduevi'nden hareket ederek Tulga 1 Kışlası'na gitti. NATO heyeti, burada 2 saat süren incelemelerinin ardından Altay Kışlası'na geçti. NATO heyeti ayrılırken Tulga -1 Kışlası'nın üzerinde bir helikopterin tur atması dikkat çekti. Altay Kışlası'nda da 1 saat yakın kalan heyet, güvenlik önlemleri altında Battalgazi ilçesine doğru giderken araçlardan biri Hasırcılar köyü yakınlarında çamura saplandı. Araçtan inen heyet, inceleme yapılacak yaklaşık 500 metre ilerideki atış sahasının yanındaki boş askeri araziye yürüyerek geçti. Uzun uğraşlar sonucu saplandığı çamurdan çıkarılamayan otobüs için ise yakın mesafede bahçesinde çalışan bir çiftçiden yardım istendi. Traktörü ile otobüsün yanına gelen çiftçi, önce otobüsü ön kısmından zincirle çekerek saplandığı çamurdan kurtarmak istedi. Zincir kopunca çiftçi bu kez otobüsü arka kısmına geçerek çıkardı. Heyetin son durağı ise 7. Ana Jet Üs Komutanlığı oldu. Malatya'da 4 askeri alanda teknik inceleme yapan NATO heyetine Genelkurmay Başkanlığı'ndan görevli uzmanlarla görevli subaylar da eşlik etti. NATO heyetinde bulunan uzmanlar, ellerindeki haritaları inceleyerek detaylı bilgi aldı. NATO görevlilerinin Malatya'dan bu akşam ayrılmaları bekleniyor.

50 kişilik grup haritalarla inceleme yaptı
Yaklaşık 50 kişiden oluşan heyet dün Malatya'da 4 yeri ziyaret etti. Türk subayların bilgi verdiği NATO uzmanları ellerindeki haritalarla araziyi inceledi.

BİZE ULAŞIN