'Kendimizi çıkmaza sokmayalım'

Gül, 1994'te DEP'li vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılmasını hatırlatarak "Kendimizi çıkmaz sokaklara sokmamamız lazım" dedi

PKK'lılarla kucaklaşan 9 BDP'li bir bağımsız milletvekilinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasıyla ilgili fezlekeler dün TBMM Başkanı Cemil Çiçek imzasıyla Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu'na gönderildi. 10 milletvekili için "silahlı terör örgütüne yardım etmek" suçundan soruşturma izni talebini içeriyor. Şimdi 3 AK Parti, 1 CHP ve 1 MHP milletvekilinden oluşan hazırlık komisyonu kurulacak. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülleri Töreni'nden sonra gazetecilerin dokunulmazlık, terör, Patriotlar ve Darbe Komisyonu'nun raporuyla ilgili sorularını yanıtladı. Gül'ün 4 konuyla ilgili mesajlarından başlıklar şöyle:
DOKUNULMAZLIK: Terör, kan, şiddet, şiddeti teşvik edici konuşmaların hiçbiri tasvip edilemez. Bunların demokrasilerde yeri yoktur. En aykırı düşünceler bile tartışılıyor. TBMM'ye seçilip gelmiş bütün siyasetçilerin bunun farkında olması gerekir. Terör ve şiddetle araya mesafe koymak gerekir. Yoksa siyaset tarihimizde olağanüstü örnekler var. Kendimizi çıkmaz sokaklara sokmamamız lazım. Geçmişte yaşananların tekrar edilmemesi gerekiyor. Geçmişte yaşananlar bizi bir yere götürmedi.( 1994'te DEP'li vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılması) Burada tüm milletvekillerinin sorumluluğu var.
ÖRGÜTE SİLAH BIRAKTIRMA: Kan kimin kanı olursa olsun üzücüdür. Elinde silahla dağda, Türkiye içinde ve dışında insanlar varsa, onların bertaraf edilmesi gerekir. Burada devlete güvenilmeli. Bu konuları kapsamlı bakmak gerekir. Bunun önemli bölümü, silahlı insanları silahtan arındırılmasıdır. Terör örgütü en zayıf anını yaşıyor. Bu nedenle propaganda yapıyor. Komşularımızda ortaya çıkan siyasi konjonktürü fırsat olarak görmekte. Örgüt büyük hamleler yapma, planını tatbik etme niyetindeydi. Bunu gören, karşısında gerekli tedbirleri alan plan ve program yapan güçlü bir devlet var.
PATRİOTLAR: Tamamen savunma nitelikli. NATO konseptinde güvenliğin bölünmezliği ilkesi var. Bu ihtiyati tedbir. Riski minimize etmek için. Şu an Suriye'den Türkiye'ye açık tehlike gerçekleşeceğine ihtimal vermiyorum. Bu, çılgınlık olur.
DARBE KOMİSYONU: Böyle bir komisyonun kurulması önemli bir adım. Tabii ki orası mahkeme değil. TBMM adına Türkiye'nin siyasi tarihini araştırıyorlar. Türkiye'de bundan sonra birçok yanlışı caydıracaktır. Burada geçmişle ilgili intikam alma duygusu yok. Türkiye'de yanlış yapmak daha zor olacaktır.

BİZE ULAŞIN