PKK'nın şehir uzantısı deşifre edildi

Terör örgütü elebaşı Öcalan'ın talimatıyla şehir merkezlerinde silahlı eylem yapmak ve örgüte adam kazandırmak amacıyla kurulan ''Öz Savunma Birliği''nin şifreleri çözüldü.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianame, 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi.

İddianamede, terör örgütünün, şehir merkezlerinde yapacakları eylemler için kırsal alandan eleman göndermek yerine alternatif olarak şehir merkezlerinde oluşturulan ''Öz Savunma Birliği''ndeki kişileri kullandığı belirtildi.

''Terör örgütü KCK/PKK'nın yapılanmalarından olan Öz Savunma Birlikleri'nin bizzat örgütün elebaşı Abdullah Öcalan'ın çeşitli tarihlerde avukatları aracılığıyla kurulması yönünde talimat verdiği'' ifade edilen iddianamede, bunun üzerine örgütün üst düzey yöneticileri tarafından söz konusu yapılanmanın oluşturulduğu kaydedildi.

İddianamede, belli kriterlere göre seçildikten sonra özel eğitim gören, deşifre olmamaları için ciddi emek harcanan, klasik eylem tarzlarından farklı olarak özellikle kent merkezlerinde ses getirici eylemler gerçekleştirme kapasitesine sahip olan ''Öz Savunma Birlikleri''nin silahlı faaliyet yürüten bir yapılanma olduğu ifade edildi.

İddianamede, Öz Savunma Birlikleri ile ilgili şu ifadelere yer verildi:

''Öz Savunma Birlikleri'nde yer alan şahısların, özellikle şehirdeki örgütsel yapılanmalar içerisinde bulunan, örgütsel eğitim alan, güvenlik güçlerince örgütsel faaliyetleri nedeniyle deşifre olmayan, adli sicil kaydı bulunmayan, örgütün kırsal alanında faaliyet göstermekte iken ölen ya da yakalanan örgüt mensuplarının yakınları arasından seçildiği belirlenmiştir. Örgütçe planlanan eylemleri gerçekleştirmek üzere oluşturulan yapılanma içerisinde yer alan örgüt mensupları aracılığıyla molotofkokteylli, havai fişekli, el yapımı patlayıcı madde kullanmak suretiyle gerçekleştirilen toplumsal olaylar sırasında, bıçak, silah ve patlayıcı madde kullanmak suretiyle emniyet güçlerine yönelik saldırı olayları planlanmakta veya kırsal alandan temin edilen patlayıcı madde ve silahlar ile eylem gerçekleştirilmektedir.''

BİZE ULAŞIN