YAŞ toplantısı başladı

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kış dönemi toplantısı, Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'nda başladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında gerçekleştirilen YAŞ toplantısı Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'ndaki Çakmak Salonu'nda başladı. Toplantıya, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Mehmet Erten, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral E. Murat Bilgel, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu ve diğer komuta kademesi katılıyor.

YAŞ'TA GÜNDEM SURİYE

Bir gün sürecek olan YAŞ toplantısının ana gündem maddesinin Suriye olması bekleniyor. Toplantıda, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin modernizasyon projeleri de değerlendirilecek. Toplantıda ayrıca, bölgesel risk değerlendirmelerine göre ihtiyaç duyduğu yeni savunma sistemleri ve silah alımları masaya yatırılacak. Patriot füze savunma sistemi için Türkiye'ye gelerek füzelerin yerleştirilmesi için yer tespiti yapan NATO heyetinin çalışmaları da toplantıda değerlendirilecek.

YAŞ üyeleri, toplantının sabahki bölümünün ardından Çankaya Köşkü'ne çıkarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün vereceği öğle yemeğine katılacak. Toplantı öğleden sonra saat 15.00'de devam edecek.
BİZE ULAŞIN