Sınır ötesine konteyner kent

Halep'in Azez ilçesine bağlı Sicco ve Şemmarin köyleri yakınlarında kurulacak iki konteyner kentin yapım çalışmalar sürüyor.

Cuma 24.05.2013 00:00
Son Güncelleme: Cuma 24.05.2013 14:37
ABONE OL
İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfınca altyapı çalışmaları gerçekleştirilen ve her biri 100 konteynerden oluşacak kentlere, ülkelerindeki iç savaşta eşlerini kaybetmiş kadınlar, çocukları ve yakınları yerleştirilecek.

Vakfın Esselame Sınır Kapısı Sorumlusu Serkan Öktem, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 8 aydır Azez ilçesindeki Esselame Sınır Kapısı yakınlarında kurulan çadırlarda hizmet verdiklerini anımsattı.

Çadırlarda şu anda yaklaşık 15 bin kişinin barındığını belirten Öktem, ülkelerindeki iç savaştan kaçarak halen bölgeye gelmeye devam eden Suriyelilerin, barınma sorunu yaşamaya başladığını ifade etti.

Bu çerçevede Azez'e bağlı Sicco bölgesinde her biri 100 konteynerden oluşacak iki barınma merkezi kurmak için çalışmalara başladıklarını vurgulayan Öktem, şöyle konuştu:

"İki hafta içerisinde bütün konteynerleri tamamlayarak oluşturacağımız bir merkeze 100 aileyi yerleştirmeyi planlıyoruz. Bu çerçevede ailesinde şehit olan, olaylarda ve iç savaşta ölenlerin ailelerini kaydetmeye başladık. Bu konteynerlerde insanların her türlü ihtiyacını karşılayacağız."

YETİMHANE PROJESİ

Öktem, konteyner kent içerisinde Suriyelilere, tuvalet, banyo, bulaşıkhane ve yemekhane gibi birçok hizmet verileceğini söyledi. Şemmarin köyü yakınlarında "Yetimhane Projesi" kapsamında yapacakları diğer konteyner kente yetimleri yerleştireceklerini ifade eden Öktem, şunları kaydetti:

"İlerleyen süreçte yetimhane projelerini Suriye'nin içerisinde güvenilir olan bölgelerde de yapmayı düşünüyoruz. İnşallah en kısa zamanda bu kriz biter ve bu insanların acılarını dindiririz."