Başbakan Erdoğan Reyhanlı'da

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, iki hafta önce Reyhanlı'da 51 kişinin öldüğü, onlarca kişinin de yaralandığı bombalı saldırılarla ilgili incelemelerde bulunmak üzere Reyhanlı'ya geldi.

Cumartesi 25.05.2013 00:00
Son Güncelleme: Cumartesi 25.05.2013 14:55
ABONE OL
Saat 12.15 sularında Hatay Havaalanı'na gelen Başbakan Erdoğan, burada Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Hatay Valisi Celalettin Lekesiz ve Hatay milletvekilleri tarafından karşılandı. Başbakan'ın gelişi dolayısı ile karadan ve havadan yoğun güvenlik önlemleri alındı. 1 polis helikopteri, 3 adet askeri helikopter havada güvenlik için tur atarken, havaalanı çevresinde polis ve özel harekat timleri de adeta kuş uçurtmadı. Basın mensupları da alana yaklaştırılmadı. Başbakan havaalanında bir süre dinlendikten sonra Sikorsky model askeri helikopterle Reyhanlı'ya geçti. Başbakan'ın helikopterine havada 5 askeri helikopter eskortluk etti. Başbakan Erdoğan'ın helikopterinin Reyhanlı'da iniş yaptığı ilçe stadyumu çevresinde geniş güvenlik önlemleri dikkat çekti. Özel harekat timleri ve Başbakanlık korumaları, etrafta kuş uçurtmazken, gazetecilerin görüntü almasına da izin verilmedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ilk patlamanın yaşandığı Reyhanlı Belediyesi önünde vatandaşlara hitap etti. Başbakan Erdoğan, "Sizin şu anda içinizde bulunduğunuz birliğinizin, beraberliğinizin, dirliğinizin sizden devamını istiyorum. Bugünler gelip geçer, Türkiye güçlü bir ülkedir, hiç endişe etmeyin. Bugünler gelip geçer ve geçecek. İnşallah en kısa zamanda ben inanıyorum ki Suriye'deki muhalif güçler bu diktatörü indirecekler. Gün yakındır" dedi.

Başbakan Erdoğan'ın Reyhanlı'ya gelişinden önce Reyhanlılı vatandaşlar ellerindeki Türk bayraklarıyla alana akın etti. Alana girişlerde vatandaşlara Türk bayrakları, şapka ve su dağıtılırken, Başbakanlık korumaları ve emniyet güçleri de alana girişlerde geniş güvenlik önlemleri aldı. Vatandaşlar alana alınmadan önce didik didik aranırken, polis ise şüpheli gördüğü bazı kişilere kimlik kontrolü yaptı. Hatay - Reyhanlı güzergahında da jandarma araçları durdurarak arama yaptı. Arap plakalı oldukları gözlenen bazı araçlarda ise detaylı arama yapıldığı görüldü.
Başbakan Erdoğan'ın helikopterine ise iki tane kobra tipi helikopterin eşlik ettiği görüldü. Alkışlar ve sloganlar eşliğinde alana gelen Başbakan Erdoğan'a, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala ve AK Parti Hatay Milletvekilleri de eşlik etti.

"BUGÜNLER GELİP GEÇECEK"

Başbakan Erdoğan, konuşmasının başında Reyhanlı halkına başsağlığı dileyerek, bombalı terör eylemlerinin cehennemde hak ettikleri yeri bulacaklarına inandığını söyledi. "Bu millet tarihi itibaryile dünyada mazlumlara hep ensar olmuştur. Ensar... Mazlumlar karşısında ensarlık görevini yapmıştır" diyen Başbakan Erdoğan, "Biz asırlar öncesine gittiğimizde yeri gelmiş muhacir olmuş, yeri gelmiş ensar olmuşuz" dedi.
Suriye'den kaçanların keyflerinden dolayı Reyhanlı'ya gelmediklerini, ölümden kaçarak Reyhanlı'ya geldiklerini belirten Başbakan Erdoğan, insanlıktan nasibini almamış bazı kişilerin Reyhanlı'da fitne tohumları atmaya gayret ettiklerini anlattı. Reyhanlı halkının Suriye'den kaçan 25 bin kadar sığınmacıya kucağını açtığını söyleyen Erdoğan, "Şimdi onları kovma gayretine girenlere asla itibar etmeyin. Ve bilesiniz ki onlar bizim kardeşlerimizdir. Bize inandıkları için buradadırlar, bize güvendikleri için buradadırlar. Yoksa kimse evini terk ederek, yurdunu terk ederek başka ülkeye gitmez" şeklinde konuştu.

"Bu fesata, bu nifaka asla fırsat vermeyeceğiz" diyen Başbakan Erdoğan, Suriye'deki diktatör rejimin yıkılmasıyla Reyhanlı'da bulunan Suriyelilerin de ülkelerine döneceklerini belirtti. "Biz Türkiye'de halkın iradesiyle iktidar olduk, ama onlar babadan devralmak suretiyle iktidar oldular" diyerek Esad'a yüklenen Başbakan Erdoğan, "Şimdi biz Reyhanlı'da sizin şu anda içinizde bulunduğunuz birliğinizin, beraberliğinizin, dirliğinizin sizden devamını istiyorum. Bugünler gelip geçer, Türkiye güçlü bir ülkedir, hiç endişe etmeyin. Bugünler gelip geçer ve geçecekk. İnşallah en kısa zamanda ben inanıyorum ki Suriye'deki muhalif güçler bu diktatörü indirecekler. Gün yakındır. Hani 'Allah'ın yardımı ne zaman?' diyor ya, ve ardından Allah'ın yardımının yakın olduğu suresi geliyordu. Ve buradan Suriye'deki kardeşlerime sesleniyorum; Allah'ın yardımı yakındır, hiç endişe etmeyin inşallah" diye konuştu.

"ARANIZA FİTNE SOKMAK İSTEYENLERE ASLA PRİM VERMEYİN"

Başbakan Erdoğan, Reyhanlı'da patlayan bombalarla ilgili olarak "Allah'ın izniyle bütün bu sıkıntıları süratle aşacağız ve bütün dükkanlarını kaybeden kardeşlerimizin dükkanlarını, gerekli destekleri veriyoruz, süratle devam ediyor bunları aşacağız" dedi. İşsiz vatandaşlara da iş bulmaları noktasında yardımcı olacaklarını anlatan Başbakan Erdoğan, "Hatay artık biliyorsunuz 10 ay sonra büyükşehir oluyor. Bu büyükşehir olma kararını biz verdik ve şimdi bütün bu ilçeler artık kenarda, köşede kalmış ilçeler olmayacak. Tam aksine artık bunlar da büyükşehirin bir ilçesi olacaklardır" şeklinde konuştu.

Kısa bir süre sonra tekrar Reyhanlı'ya geleceğini söyleyen Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:
"Kısa bir zaman sonra tekrar Reyhanlı'ya geleceğim. Bu gelişim, bu olay sebebiyle önümüzde... Şunu unutmayın Başbakan olarak oraya olayın olduğu anda gelmiş olmam, bazı çevreler tarafından farklı olarak da değerlendirilebilirdi. Bu işin istismarcılarına ne siz fırsat verin ne biz fırsat verelim.
Benim başbakan yardımcım olay anında buraya geldi, 3 tane bakanım annıda buraya geldi, milletvekillerim anında buraya geldi, valim zaten sürekli burayla irtibat halindeydi. Hiçbir aksama olmadı ve ardından Cumhurbaşakınımızın da buraya bir ziyaretleri oldu. Yani biz sizi ne hükümet olarak, ne devlet olarak yalnız bırakmadık. Bırakmıyoruz ve bırakmayacağız. Sadece benim sizden ricam şudur; bu tür istismar örgütlerine, bizim aramıza fitne sokmak isteyenlere asla prim vermeyin. Çünkü bunların korkusu nedir biliyor musunuz? Bizim birliğimizdir, bizim dayanışmamızdır. İte bizim o dayanışmamız evelallah onları ortadan kaldıracak."

"SURİYELİ KARDEŞLERİNİZİ BURADAN ÇIKARMAK İÇİN OLUMSUZ ŞEYLER SÖYLEMEYİN"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasında Suriyeli sığınmacılara da sahip çıkılmasını istedi. Başbakan Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Suriye'den buraya gelmiş olan kardeşlerim sizin kardeşlerinizdir. Bu kardeşlerinizi asla onlara buralardan çıkmak için olumsuz şeyler sölemeyin. Ben inanıyorum ki benim Reyhanlılı kardeşlerim asla bunu yapmazlar. Ama insana saygıyı bilmeyenler bunu yaparlar. Biz yaradılanı yaradandan ötürü seven bir anlayışın mensuplarıyız. Türküyle, Kürdüyle, Arabıyla, Lazıyla, Çerkeziyle, Sünnisiyle, Alevisiyle aklınıza ne gelirse, hangi inanç mensubu olursa olsun bizim yönetimimiz altında olanların hepsini yaradandan ötürü seviyoruz, bizim farkımız bu."
Başbakan Erdoğan alandan ayrılmadan önce saldırıda hayatını kaybeden Fatma Nur Elboz'un annesi, Nadire Kuvvet'in de kız kardeşi olan Hatice Kübra Elboz, Başbakan'ın otobüsüne gelerek onunla birşeyler konuştu. Başbakan Erdoğan'la neler konuştuğuna dair gazetecilere açıklama yapan Elboz, "Suçluların yakalanmasını ve en ağır şekilde cezalandırılmasını istedim" dedi. Hatice Kübra Elboz, terör saldırısıyla ilgili olarak, "Doğu'da değiliz, terörist yok hiçbirşey yok kendi memleketlerimizde öldürüldük bunlardan intikamlarımızın alınmasını istiyoruz" şeklinde konuştu.