"Türkiye'de Türk-Kürt ayrışması imkânsız!"

CHP'nin Kürt sorunu raporuna imza atan Prof. Dr. Ahmet Özer, Türkiye'deki 5 milyon Türk-Kürt evliliği olduğunu, bunun bölünme paranoyasını anlamsız kıldığını söyledi

MHP ve CHP'nin üye vermediği, TBMM Çözüm Komisyonu önceki gün CHP'ye hazırladığı Kürt sorunu raporlarıyla tanınan Prof. Dr. Ahmet Özer'i dinledi. Özer, çözüm süreciyle özellikle kıyı bölgelerinde gündeme gelen "bölünme" konusunun anlamsız olduğunu belirterek, Türk ve Kürtlerin birlikte yaşamalarına ilişkin çarpıcı örnekler verdi. Bölünme endişesi taşıyanların sosyolojik gerçekleri bilmediğini anlatan Özer, "Mesela 5 milyon evlilik var. Bir mezhep karışımı var. Göçler var. Bugün en büyük Kürt kenti Diyarbakır değil, İstanbul. Bunlar aynı zamanda hem bölünmeyi engelleyen hem de bölünme paranoyasının yersiz olduğunu gösteren donelerdir" diye konuştu. Özer, Türkler ile Kürtlerin 770 yıl boyunca kardeşçe yaşadığını da anımsattı.

'HERKES EŞİNE BAKSIN'
Prof. Dr. Özer'in yaptığı araştırmaya göre, Kürtlerin yüzde 84'ü eşit, özgür ve adil vatandaşlık istiyor. Özer, SABAH'a Türkiye'de "ayrışmanın" neden mümkün olmadığını şu sözlerle anlattı: "Türkiye'deki göçler, evlilikler, din birliği ve kültür birliği ayrışmayı imkânsız kılan en temel nedenler. Bugün binlerce Türk sanayicinin Diyarbakır'da, Van'da yatır değil sadece Türklerle aynı haklara sahip olmak, eşit yurttaşlık istiyoruz' diyor. Siyasetin görevi de buna karşılık vermek. Araştırmamda, Türklerin yüzde 77'si bölünme endişesini dile getiriyor. Ancak bu endişe uzun yıllar boyunca sistemin onlara yalan söylemesinden kaynaklı. Bugün artık bölünmenin paranoyadan öte olmadığı ortada. 5 milyon Türk-Kürt evliliği 10 milyon kişi demek. Bir de çocukları düşünün. Herkes ailesine baksın. Her Kürt ailede bir Türk gelin, her Türk ailede Kürt gelin ya da damat görmek mümkün."

BİZE ULAŞIN