CHP'lileri Esad'a o götürdü

CHP'lileri Şam'a götüren Mahmut K., "Görüşmeyi Şam'daki ortağım Asalıeh ayarladı" dedi. Ebu Firas kod adlı Asalıeh'in, mülteci kamplarının bombalanması ve Reyhanlı saldırısıyla bağlantısı tespit edildi.

Pazar 26.05.2013 00:00
Son Güncelleme: Pazar 26.05.2013 10:23
ABONE OL
CHP heyetini Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'la görüştüren kişinin ilginç bağlantıları dikkat çekiyor. Mahmut K.'nın hem Reyhanlı saldırısı hem de mülteci kamplarının bombalanması ve Suriye muhalefetinin etkin isimlerinin kaçırılarak Esad rejimine teslim edilmesiyle ilgili olayların başaktörleriyle yakın ilişki içinde olduğu ortaya çıktı. Kampları bombalama hazırlığı yapan ekibin içinde olduğu için gözaltına alınan Mahmut K.'nın, CHP heyetini Şam'a götüren ve Esad'la görüşmelerini ayarlayan kişinin ortağı olduğu ortaya çıktı.


SURİYE'DE 'ANAS' YARDIMCI OLDU

Star gazetesinden Bünyamin Demirkıran'ın haberine göre; Mahmut K. ifadesinde, Ebu Firas kod adlı Anas Asalıeh'in kendisinin Şam'daki temsilcisi olduğu oradaki işlerini onun takip ettiğini, Anas'ın sık sık Hatay'a gelip gittiğini, Anas'ın Suriye yönetimi ile arasının çok iyi olduğunu, Şam'da ve Suriye'nin diğer yerlerinde sözü geçen biri olduğunu anlattı. CHP Hatay Milletvekillerinin Suriye'ye gitmesinde kendisinin araç ayarladığını ve birlikte Suriye'ye gittiklerini anlatan Mahmut K., Suriye tarafında kendilerine Anas'ın yardımcı olduğunu söyledi.


EL MUHABERAT ELEMANI ÇIKTI

Mahmut K., Anas'ın organizasyonuyla CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz'ın Beşşar Esad'la direk görüştüğünü anlattı. CHP'lileri Esad'a götüren Yusuf K.'nın 'Benim Şamdaki temsilcim' dediği Anas Asalıeh'in Suriye istihbaratı El Mahaberat görevlisi olduğu belirlendi. Suriyeli muhalif ledirlerin kaldığı kampların bombalanması, Riyad El Esad başta olmak üzere önde gelen Suriyeli muhaliflerin kamplardan kaçırma operasyonun başında Ebu Firas kod adlı Anas'ın bulunduğu tespit edildi.


KAMPLARI BOMBALATACAK KİŞİ

Bombalama ve kaçırmla eylemiyle ilgili gözaltına alınan M.Ö., ifadesinde Ebu Firaz kod isimli El Muhaberat elemanı ile 8-9 kişinin katıldığı toplantılar yaptıklarını, bu toplantılarda Ebu Firaz'ın "Suriye'deki rejime yardım edilmesi, muhaliflerin cezalandırılması, kendilerinden destek amaçlı Albay Harmuş olayına benzer kaçırma eylemleri yapmalarını, Muhaliflerin lideri olan Riyad El Esad'ın kaldığı Boynuyoğun Kampı'nın güvenliğinin aşılması ve Esad'ın kaldığı çadırın yerinin tespit edilmesi ve bombalanmasını" istediğini anlattı.


REYHANLI'YI PLANLAYAN KATİL

Mahmut K.'nın ifadesinde "Kendisini tanırım, Anas (Ebu Firas) bana 'Yusuf bize çalışır' dedi, Yusuf'un son günlerde son model cipe bindiğini duydum" diyerek anlattığı Yusuf N. ise 51 kişinin hayatını kaybettiği Reyhanlı saldırısını Suriye'den planlayan kişi olarak biniliyor. Çifte patlamayla ilgili tutuklanan Yusuf G. ifadesinde "Yusuf N.'nin Laskiye'deki evine üst rütbeli Suriyeli subaylar gelip giderdi ve çok samimilerdi. Yusuf N., 5 günlüğüne Şam'a gitti ve döndüğünde Esad'la görüştüğünü söyledi. THKP-C Acilciler grubunun lideri Mihraç Ural ile de sık sık görüşürdük" demişti. Yusuf N., halen Reyhanlı saldırısıyla ilgili aranıyor.


ERYILMAZ GÖRÜŞMESİNİ EBU FİRAS AYARLAMIŞ

Mahmut K. ifadesinde "CHP Milletvekili Refik Eryılmaz'ı Şam'a ben götürdüm. Şam'da bize Esad rejimiyle arası iyi olan ve sözü geçen ortağım Anas Asalieh yardımcı oldu. Eryılmaz Esad'la baş başa görüştü" dedi.

Kaynak: Star