Kemal Burkay 40 yıl sonra Tunceli'de

Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR) Genel Başkanı Kemal Burkay, 40 yıl sonra memleketi Tunceli'ye geldi.

Pazar 26.05.2013 00:00
Son Güncelleme: Pazar 26.05.2013 19:00
ABONE OL
Burkay, partisinin Tunceli teşkilatını açmak üzere geldiği memleketinde, hemşehrileri tarafından sıcak karşılandı. Parti binasında açıklama yapan Burkay, silahların susmasının olumlu bir gelişme olduğunu, bunu istediğini belirterek, 'Bundan sonra mücadelemiz Ankara'da, barışçı yollarla özgürlükler için olacaktır. Bundan sonraki cephemiz AK Parti, CHP'ye karşı değil; değişim isteyenlerle birlikte statükoculara karşı mücadele etmek olacaktır. Kürt sorunu, Alevi sorunu, kadın hakları, işçi hakları, çevre sorunları, toplamda insan hakları ile ilgili mücadelemizde, solcu olsun olmasın, yanımızda olanlarla birlikte statükoya karşı mücadelemiz sürecek' diye konuştu.

Tunceli sokaklarında esnaf ve vatandaşları ziyaret eden Burkay, Tunceli'yi terk etmek zorunda kaldığı dönem ile şimdiki dönem arasında birçok değişim yaşadığını ifade ederek, "Çok duyguluyum. Toplamda 40 yılın sonunda tekrar buradayım. Dersim merkezi çok değişmiş. Büyümeyi gördüm. Canlı bir kitle var. Eski kuşaktan insanları gördüm, beni çok etkiledi. Bir kısmını göremedim ne yazık ki... Gidip de gelmemek var. Gelip de görmemek var. Ben gelebildim şanslı çıktım bu noktada. Çünkü gelemeyebilirdim" dedi.

Burkay ve beraberindeki partililer, şehir merkezindeki gezinin ardından Seyit Rıza heykeline çelenk koydu. Heykeli yaptıranları kutlayan Burkay, Seyit Rıza'nın bu memleketin şehidi olduğunu, onu astıranların mezar yerini halkından gizleyerek unutturmak istediğini, ancak 75 yıldır halkının ve kendisinin onu unutmadığını söyledi.