Yüreğimizle el ele verelim

Ankara'da ilki yapılan Barış Konferansı'nın çağırıcılarından usta yazar Yaşar Kemal şu mesajı gönderdi: Ey Türk halkı, Kürt halkı, bu toprakların kültür zenginliği olan tüm halklar, sözüm hepinizedir. Gelin yüreğimizle el ele verelim

Pazar 26.05.2013
Son Güncelleme: Pazar 26.05.2013
ABONE OL
Çözüm sürecini toplumsallaştırmak amacıyla yapılan "çözüm konferansları" maratonu başladı. Devamı haziranda Diyarbakır, Brüksel ve Erbil'de yapılacak konferanstan çıkacak yol haritası Başbakan Tayyip Erdoğan'a da iletilecek. Konferansa dünyaca ünlü yazarlar Yaşar Kemal, Vedat Türkali ve Orhan Pamuk'un mesajları damgasını vurdu. Yazarlar, vicdanlara seslenerek, "Kimlik ve kültürler kutsaldır. Bu ülkede Türk, Kürt, Ermeni, Gürcü, Laz hep beraber yaşıyoruz. Ortak vatana sahip çıkmalıyız. Bunun temeli de demokrasi ve özgürlük esaslı bir anayasa ile olur" dedi. "Demokrasi ve Barış Konferansı"nın ilki Ankara'da yapıldı. Bugün de devam edecek konferansa, BDP Eşbaşkanları Selahattin Demirtaş, Yazar Murathan Mungan, sanatçılar Arif Sağ, Suavi, Ferhat Tunç'un yanı sıra sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı. Konferansın çağrıcıları, Yaşar Kemal, Vedat Türkali, Orhan Pamuk, Rakel Dink ise sağlık sorunları ve yurtdışında bulunmaları nedeniyle katılamadı ancak mesaj gönderdi. Konferansın açılış konuşmasını yapan BDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, yeni süreçte ortak paydaya bakılması gerektiğini belirtti.

CHP DE KATILDI

Konferenstaki sürpriz isim ise CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu oldu. Tanrıkulu konferansı BDP milletvekilleri arasında izledi.

'DEMOK RASİYLE ÇÖZÜLÜR'
Ünlü Yazar Yaşar Kemal mesajında kardeşlik vurgusu yaparak, "Ey Türk halkı, Kürt halkı, bu toprakların kültür zenginliği olan tüm halklar, sözüm hepinizedir. Gelin yüreğimizle el ele verelim. Demokrasi onuruyla yaşamak, kendi dilini ve kültürünü de onurla taşımak ve yaşatmak demektir. Dilini ve onurunu istemek en temel ve doğal haktır. Bu ülkede yaşayan herkesin diline, dinine, tüm insan haklarına sahip olduğu, onuruyla yaşadığı gerçek bir demokraside çözülmeyecek sorun yoktur. Hele ki habire itildiği çözümsüzlüğe kardeşlik bağları ile direnen Türklerle Kürtler arasında" yorumunu yaptı.