'Bir çiçekle bahar gelmez'

Ortaklık Konseyi toplantısında konuşan Dışişleri Bakanı Davutoğlu AB'den siyasi nedenlerle engelledikleri 17 faslı da müzakerelere açmalarını istedi

Salı 28.05.2013
Son Güncelleme: Salı 28.05.2013
ABONE OL
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin AB katılım müzakerelerinde gelecek ay açılması planlanan Bölgesel Politikalar faslıyla ilgili "Bir çiçekle bahar gelmez" atasözünü hatırlatarak, diğer fasıllardaki siyasi engellerin kaldırılmasını istedi. Türkiye ile AB arasındaki en üst düzeyli karar organı niteliğinde olan Ortaklık Konseyi'nin 51'inci toplantısına Davutoğlu, AB Dönem Başkanı İrlanda'nın Başbakan Yardımcısı, Dışişleri ve Ticaret Bakanı Eamon Gilmore ve AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu Üyesi Stefan Füle katıldı.

YARIM ASIR GERİDE KALDI
Davutoğlu, düzenlenen ortak basın toplantısında, "Ortaklık Konseyi'nin 51'inci toplantısını yaptığımızı özellikle vurgulamak istiyorum. 1963 Ankara Anlaşması'ndan beri yarım asrı geride bıraktık. AB üyeliği yarım asırdır stratejik hedefimiz oldu ve böyle kalmaya devam edecek" dedi. AB sürecinde gelecek ay açılması öngörülen Bölgelel Politikalar faslıyla ilgili "Bir çiçekle bahar gelmez" diyen Davutoğlu, AB üyelerinin siyasi nedenlerle engelledikleri 17 faslı da müzakerelere açmalarını istedi. Davutoğlu, "Aksi halde bu hızla ilerlemeye devam edersek bu süreci tamamlamak için bir yarım asır daha beklemek zorunda kalırız. Dünya değişirken Türkiye ve AB arasında çok daha dinamik ilerleyen bir ilişkiye ihtiyaç var" şeklinde konuştu. Dışişleri Bakanı, "AB'nin Türk vatandaşlarına vizesiz seyahat hakkı getirme konusunda zaten geç kaldığını ve bunun artık bir zorunluluk arzettiğini" söyledi. Davutoğlu, geçen yıl paraflanan ve imzalanmayı bekleyen Geri Kabul Anlaşması'nı vize muafiyeti olmadan uygulamalarının belenmemesini istedi.

SURİYE TALEBİ

Ahmet Davutoğlu, Brüksel'de toplanan AB dışişleri bakanlarına, Suriyeli muhaliflere silah ambargosunu kaldırmaları çağrısında bulundu. Davutoğlu, "Eğer bugün Suriye halkına ihtiyaç duydukları güçlü desteği vermede çekimser kalırsak değerlerimizle çatışan otokratik eğilimler baskın çıkar ve bölgede istikrarsızlık riski daim kalır" uyarısında bulundu. Suriye halkına destek verme ve Esad rejiminin katliamlarını durdurma vaktinin gelip geçmekte olduğunu kaydeden Davutoğlu, "Suriye halkına silah ambargosunun kaldırılmasını kesinlikle destekliyorum, çünkü meşru müdafaa hakları vardır. 2 yıldır ağır silahlarla, uçaklarla, Scud füzeleriyle, kimyasal silahlarla saldırıya uğrayan bir halk söz konusu. Eğer bunları önleyemiyorsak en azından meşru müdafa haklarını tanımalıyız" dedi. İrlanda'nın Başbakan Yardımcısı, Dışişleri ve Ticaret Bakanı Eamon Gilmore ise gelecek ay açmayı hedefledikleri Bölgesel Politikalar faslıyla Türkiye'nin AB katılım müzakerelerinde yeni bir ivme yakalanacağını söyledi. AB Genişleme Komiseri Füle de katılım müzakerelerinde yeni ivmeyi memnuniyetle karşıladıklarını, bunun muhafazası için iki tarafa da sorumluluk düştüğünü belirtti. Füle, vize diyaloğunun nihayetinde Türk vatandaşlarına vizesiz seyahat hakkı getirmesi gerektiğini kaydederek bu konua kendilerie güvenilmesini istedi. Füle, AB'nin geri kabul anlaşması ve vize muafiyeti diyaloğunun paralel ilerlemesini kabul ettiğini, üye ülkelerin bu müzakereleri yürütmesi için AB Komisyonu'na açık yetki verdiğini ve AB Komisyonu'nun Türk vatandaşlarına vize muafiyetinin şartlarını hazırlamaya kararlı olduğunu söyledi.