Nazmiye Demirel nerede defnedilecek?

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in eşi Nazmiye Demirel hayatını kaybetti. Demirel'in cenazesinin perşembe günü Isparta'da defnedilmesi bekleniyor.

Salı 28.05.2013 00:00
Son Güncelleme: Salı 28.05.2013 12:31
ABONE OL
Uzun süredir tedavi gördüğü Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesinde 86 yaşında dün hayatını kaybeden Demirel'in cenazesinin, perşembe günü memleketi Isparta'ya bağlı İslamköy'de öğle namazını müteakip kılınacak cenaze namazının ardından defnedilmesi bekleniyor. 9. Cumhurbaşkanı Demirel, taziyeleri Güniz Sokak 31 numaralı konutunda kabul ediyor.

Süleyman Demirel'in kardeşi Hacı Ali Demirel, Güniz Sokak'ta bekleyen gazetecilere yaptığı açıklamada, acılarını paylaşan dostlarına teşekkür etti. Acılarının büyük olduğunu dile getiren Demirel, "Bir şey demek mümkün değil. Allah gani rahmet eylesin" dedi.

Demirel'in özel doktoru Aylin Cesur da gazetecilerin sorusu üzerine, çok üzgün görünen eski cumhurbaşkanının genel sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi. Öte yandan, Demirel'in konutunun bulunduğu Güniz Sokak'a girişler polis kontrolünde sağlanıyor.

MEMLEKETİNDE ÜZÜNTÜ HAKİM

Tedavi gördüğü hastanede vefat eden Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in eşi Nazmiye Demirel'in memleketi İslamköy beldesinde üzüntü hakim. İslamköy Belediye Başkanı Zekeriyya Şataf, gazetecilere yaptığı açıklamada, Nazmiye Demirel'in vefatını dün gece ailenin yakınlarından öğrendiklerini söyledi.

Haberin ardından İslamköy'de derin bir üzüntü hakim olduğunu belirten Şataf, "Sevilen, sayılan, köyümüzün büyüklerindendi. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in eşi olması münasebetiyle de İslamköy, derin bir matem havasına girmiş durumda" dedi.

Nazmiye Demirel'in babası Hacı Mesut, annesi Kübra Şener, kardeşleri Feden Güneş ve Mesut Şener'in İslamköy'deki aile mezarlığına defnedildiğine dikkati çeken Şataf, "Bize şu ana kadar Demirel'in defin işlemleri ile ilgili bir istek gelmedi ancak Nazmiye Demirel'in naaşı yüzde 99 aile mezarlığına defnedilecektir" diye konuştu.

Nazmiye Demirel'in, Süleyman Demirel için Çalça Tepesi'nde hazırlanan anıt mezara gömüleceği yönünde iddialar bulunduğunu dile getiren Şataf, "Bu tepe, Isparta'ya hakim, Cumhurbaşkanımıza tahsis edilen bir bölgedir. Bu nedenle buraya başka birinin defnedilmesi söz konusu değil" ifadesini kullandı.

Şataf, Nazmiye Demirel'in 25 yaşına kadar İslamköy'deki Hıdır Mahallesi Arak Sokak'taki evlerinde yaşadığını, Süleyman Demirel ile evlenmesinin ardından Ankara'ya taşındığını kaydetti. Nazmiye Demirel'in komşusu 70 yaşındaki Seher Çam ise o zaman 20'li yaşlarda olan Nazmiye Demirel ile birkaç yıl halı dokuma işinde çalıştıklarını söyledi.

Nazmiye Demirel'in, eğitim için Amerika'ya giden Süleyman Demirel'i yıllarca beklediğini anlatan Çam, "Nazmiye Demirel çok hanımdı. Ölümünü duyduğumuza üzüldük. Allah rahmet eylesin. Hastalığında Ankara'ya gittik ama göremedik" dedi. Nazmiye Demirel'in ailesinin komşusu Osman Yassıkaya ise Nazmiye Demirel ve ailesinin çok iyi komşuluk yaptıklarını söyledi.

NAZMİYE DEMİREL'İN DOKTORUNDAN AÇIKLAMA

Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in eşi Nazmiye Demirel'in, kandaki oksijen azalması ve ardından kalp durması sonucunda yaşamını yitirmesinin ardından Demirel'in doktoru Prof. Dr. Haldun Müderrisoğlu, yaptığı açıklamada, Nazmiye Demirel'i 4 Aralık 2010'da alzaymır hastalığı ve sıvı elektrolit dengesizliği nedeniyle Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi'ne kabul ettiklerini ve o zamandan beri tedavisinin aralıksız sürdürüldüğünü söyledi. Müderrisoğlu, "Ancak bugün akşam üzeri gelişen kandaki oksijen azalması ve bilahare de kalp durması sonucunda, tüm müdahalelerin yapılmasına rağmen saat 22.27 itibarıyla hastamızı kaybettik. Hepimizin başı sağolsun" diye konuştu. Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Demirel'in hastaneye geldiğini dile getiren Müderrisoğlu, "Eşlerini ziyaret ettiler. Şimdi içeride çok kısa dinleniyorlar" dedi.

"EN SON 2 AY ÖNCE GÖRÜŞMÜŞLERDİ"

Müderrisoğlu, "Süleyman Demirel'in durumunun" sorulması üzerine de şu anda çok üzgün olduğunu ancak metanetini muhafaza ettiğini, sağlık durumunun iyi olduğunu kaydetti. Nazmiye Demirel'in hastalığıyla ilgili bir soru üzerine Müderrisoğlu, "Çok uzun zamandır bu hastalık nedeniyle takip edilmekteydi hastamız, ne yazık ki kaybettik" ifadesini kullandı. Müderrisoğlu, "Süleyman Demirel eşiyle en son ne zaman bir araya gelmişti" yönündeki soru üzerine de "Sayın Demirel'in de birtakım rahatsızlıkları vardı. O nedenle sanıyorum 1,5-2 ay kadar önce yüz yüze görüşmüşlerdi" diye konuştu.

DEMİREL: "65 SENELİK HAYAT ARKADAŞIMDI..."

Eşinin vefat haberini almasının ardından hastaneye gelen Süleyman Demirel, eşi Nazmiye Demirel'in vefatına ilişkin, "65 senelik hayat arkadaşımdı. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun. Çok iyi mücadele etti ama olmadı" dedi. Süleyman Demirel, eşinin vefatı üzerine geldiği Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesinde yaklaşık yarım saat kaldı.

Demirel, çıkışta gazetecilerin sorusu üzerine, şunları kaydetti:
"65 senelik hayat arkadaşımdı. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun. Çok iyi mücadele etti ama olmadı. Başkent Üniversitesi Hastanesi değerli hekimine, Üniversite Rektörüne, Tıp Fakültesi dekanına ve bütün hekimlerine, bütün sağlık personeline minnet ve şükranlarımız vardır. 4,5 sene onu ayakta tuttular, Allah kendilerinden razı olsun."