"AB'nin kararı bizi memnun etti"

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Suriye'deki muhalefete yönelik AB'nin silah ambargosunu kaldırmasına ilişkin, "Dünyanın muhalefete sahip çıkmasını memnuniyetle karşılıyoruz" dedi

Çarşamba 29.05.2013
Son Güncelleme: Çarşamba 29.05.2013
ABONE OL
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Tunus Cumhurbaşkanı Muhammed Munsif el- Merzuki'yi Çankaya Köşkü'nde 21 pare top atışı ile karşıladı. Milli marşların çalınmasının ardından Merzuki, Türkçe "Merhaba asker" diyerek tören kıtasını selamladı. Gül ve Merzuki, baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Gül, AB ülkelerinin Suriyeli muhaliflere silah sevkiyatı yasağını kaldırmasıyla ilgili soruüzerine şöyle konuştu: "Suriye'de olup bitenlerden büyük üzüntü duyuyoruz. Suriye halkı da daha çok özgürlük, daha çok adalet ve demokrasi talepleriyle yola çıktı. Dünya tarihinde ilk defa balistik füzelerin ülke içinde kullanıldığını görmeye başladık. Halkın daha çok ezilmemeleri daha büyük katliamların olmaması için hep uğraştık. Dünyanın, uluslararası camianın muhalefete sahip çıkmasını ve muhalefeti desteklemesini doğrusu biz memnuniyetle karşılıyoruz." Gül, Suriye'deki olayların proxy savaşlarına yani devletlerin fiili olmayan uzaktan temsili savaşlarına dönüştüğünü belirterek, "Bunlar önümüzde daha büyük tehlike. Bunlara fırsat verilmemesi gerekir. Bunun için bütün liderlere, herkese tabii ki sorumluluk düşmekte. En büyük sorumluluk Suriye'yi yönetenlere düşmektedir" dedi.

'SİYASETE BIRAKIYORUZ'
Cumhurbaşkanı Gül, 2014'te 3 ayrı seçimin yapılabileceğine ilişkin açıklamalar üzerine ise, "Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin tarihi belli. Bunun dışında seçimlerin erkene alınması, ertelenmesi TBMM'nin vereceği kararlardır. Siyasete bırakıyoruz. Türkiye'de erken seçimler ilk defa da olmadı" şeklinde konuştu.

'GENÇLERİMİZ KANDIRILDI'
Merzuki ise Türkiye'nin yolundan yürümeye devam edeceklerini belirtti. Suriye halkına destek verdiklerini söyleyen Merzuki, "Diktatörlükten kurtulmalarını istedik. Ama başka bir şeye dönüştü. Politik çözümü ve muhalefetin birleşmesini destekleyeceğiz. Kandırılmış gençlerimiz savaşmak için Suriye'ye gidiyor. Orada eğitiliyorlar. Bunu doğru bulmuyoruz" diye konuştu. Merzuki daha sonra ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakanlık Resmi Konutu'nda yarım saat görüştü. Marzuki, kendisini kaldığı Swissotel'de ziyaret eden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'yla da görüştü.

GÜL 5'İNCİ KEZ TÜRKMENİSTAN YOLCUSU
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhammedov'un daveti üzerine bugün itibariyle 3 günlüğüne Türkmenistan'a devlet ziyaretinde bulunacak. Berdimuhamedov ilk defa cumhurbaşkanı düzeyinde Gül'ü Oğuzhan Köşkü'nün önündeki dev meydanda resmi törenle karşılayacak. Daha önce köşkün salonunda yapılıyordu. Son beş yıl içinde Gül Türkmenistan'ı dört, Berdimuhammedov ise Türkiye'yi beş kez ziyaret etti. Gül'ün ziyareti münasebetiyle yapılacak baş başa ve heyetlerarası görüşmelerde çeşitli bölgesel ve uluslararası gelişmelerin ele alınmasının planlandığı bildirildi. Ziyaret sırasında Gül'e, Berdimuhamedov tarafından Türkmenistan Devlet Nişanı tevcih edilecek, ayrıca Türkmenistan İktisat ve Kamu Yönetimi Devlet Enstitüsü tarafından Fahri Doktora verilecek. Gül Berdimuhamedov ile Uluslararası Türkmen-Türk Üniversitesi'nin yeni kampüsünün temel atma törenine ve Devlet Başkanlığı Atçılık Sporu Kompleksi'nde düzenlenecek etkinliklere katılacak. Cuma namazını Aşkabat'taki Türk Diyanet İşleri tarafından inşa ettirilen Ertuğrul Camii'de kılacak Gül, temaslarını tamamlayarak Türkiye'ye dönecek.