Demirel 65 yılını böyle anlattı

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, vefat eden eşi Nazmiye Demirel ile bir elmanın iki yarısı olduklarını vurgulayarak, "Kalan yarısı benim, giden yarısı Nazmiye Hanım'dır" dedi. Siyasetçilerin arkasında durmanın zorluğuna dikkat çeken Demirel, "Nazmiye Hanım benim arkamda hep metanetle durmuştur" dedi.

Demirel, Güniz Sokak'taki evinin önünde bekleyen gazetecileri kabul etti. Kabul sırasında gazeteciler Demirel'e başsağlığı dileklerini iletti.

Demirel, "Nazmiye Hanım'a karşı basınımızın genel olarak tutumundan, tavrından fevkalade memnunum" derken, teşekkürlerini de iletti. Nazmiye Demirel ile 65 yıl yol arkadaşlığı yaptıklarını dile getiren Demirel, "65 sene evli kaldık. Bu, önemli bir olaydır. Bu 65 senenin çok önemli bir kısmı siyasettir. Siyasetçilerin arkasında olmak da kolay bir şey değildir. Nazmiye Hanım benim arkamda hep metanetle durmuştur. Gördüğüm hizmete karışmamış ama bana destek vermiştir. Onun için huzurunuzda kendisine minnetlerimi, şükranlarımı söylüyorum. Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun inşallah" dedi.

Nazmiye Demirel'in alzheimer hastalığına yakalandığını dile getiren Demirel, şunları kaydetti:

"Alzheimerın bugünlerde dünyada yaygın olarak görülüyor. Türkiye'de de bu hastalıkla ilgili pek çok şikayet var. Yaşlanmak değil bu. Yaşlılık hastalığı da değil. Ama genellikle yaşlılıklarda görülen bir hastalık . İnsanın zihin gücünü sıfıra indiriyor ve hayatı yaşanmaz hale getiriyor. Bilimin ve hekimliğin, kanserden daha tehlikeli, daha ızdırap verici bir sıkıntı olduğunu öngördükleri bu hastalığa karşı daha çok araştırma yapması ve mutlaka beyin hastalıkları içerisinde yer alan alzheimera bir çare bulmaları lazımdır. İnsanlığın alzheimer meselesi üzerinde, bundan önce çeşitli hastalıklar üzerinde birleştiği gibi birleşmesi gerekir.Nazmiye Hanım 4 buçuk sene hastanede kalmıştır. Elden gelen her şey yapılmıştır. Başkent Hastanesi'nde 4 buçuk sene çok iyi bakılmıştır. Gerek hekimlere gerek hastanenin başhekimine tıp fakültesinin dekanına, rektöre, personele hepsine müteşekkirim, minnettarım. Çok büyük hizmet yapmışlardır. Kolay olmayan bir işi canla, başla başarmışlardır. Ama dünyadaki ömrü bu kadarmış. Takdir-i ilahi böyleymiş, böyle oldu."

Nazmiye Demirel ile ilgili Demirel ayrıca, "Biz aslında bir elmanın iki yarısıyız. Kalan yarısı benim, giden yarısı Nazmiye Hanım'dır. Yarın İslamköyüne gideceğim, orada toprağa vereceğiz. Böylece ebediyete intikal etmiş olacak" şeklinde konuştu.

BİZE ULAŞIN