'Altın yılı taçlandıracağız'

Cumhurbaşkanı Gül Türkmenistan'a hareketinden önce yaptığı açıklamada "2012, ilişkilerimizin altın yılı oldu. Amacımız, bu ivmeyi muhafaza ederek işbirliğimizde yeni perspektifler geliştirmek" dedi

Perşembe 30.05.2013
Son Güncelleme: Perşembe 30.05.2013
ABONE OL
Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhammedov'un "devlet nişanı" vereceği Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkmenistan'ın son 10 yılda gösterdiği hamlelerle bölgesinde ve uluslararası toplum nezdindeki muteber konumunu kuvvetlendirdiğini belirterek "Avantajlı coğrafi konumu ve izlediği 'aktif tarafsızlık' politikası sayesinde bölgesel barış ve refaha katkıda bulunan bir Asya gücü haline gelmiştir" dedi.

5 yılda 10'uncu bulu şma

Gül, Berdimuhammedov'un davetlisi olarak beraberinde bir heyetle Aşkabat'a gitti. Gül'e ziyareti sırasında Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün eşlik etti. Hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda dün düzenlediği basın toplantısında konuşan Gül, son 5 yılda çeşitli vesilelerle Türkmenistan'ı 4 kez ziyaret ettiğini hatırlatarak, Berdimuhammedov'un ise Türkiye'yi 5 kez ziyaret ettiğini söyledi. Gül "Başka bir deyişle 5 yıl içinde 10'uncu kez bir araya geleceğiz"dedi. Türkiye ve Türkmenistan arasındaki köklü ilişkilerin geçmişinin yüzyıllar öncesine, dost ve kardeş iki halkının ortak tarihinin yazıldığı döneme dayandığını kaydeden Gül "Çok sayıda karşılıklı ziyaretin yapıldığı 2012 yılı ilişkilerimizin altın yılı olmuştur. Amacımız bu ivmeyi muhafaza ederek işbirliğinde yeni perspektifler geliştirmektir"diye konuştu. Türkmenistan'da faaliyet gösteren 600'ün üzerindeki Türk şirketinin çeşitli sektörlerde yürüttükleri projelerin toplam değerinin yaklaşık 34 milyar dolar olduğunu vurgulayan Gül, "Bir Türk şirketi tarafından gerçekleştirilmesi öngörülen Aşkabat Havalimanı projesi, firmalarımızın yurtdışında bir kalemde aldığı en yüksek bedelli projedir. Kısacası Türkiye hem ticarette hem doğrudan yatırımlarda Türkmenistan'ın en büyük ortağı konumundadır. Son dönemde turizmden tarıma, e-devletten savunma sanayiine, eğitimden sağlığa kadar pek çok alanda verimli bir işbirliği tesis edilmiştir. Bunlara ulaştırma ve enerji gibi stratejik önemi bulunan sektörleri ilave etmek için çalışmalarımız devam etmektedir"dedi. Gül Türkmenistan'ın özellikle son 10 yılda gösterdiği ekonomik büyüme, performans ve sağladığı siyasi istikrardan beslenen dikkat çekici kalkınma hamleleri ile bölgesindeki ve uluslararası toplum nezdindeki muteber konumunu kuvvetlendirdiğine de işaret etti. Türkmenistan Devlet Başkanı, Berdimuhamedov'un davetlisi olarak Aşkabat'a gelen Cumhurbaşkanı Gül, Türkmenistanlı yetkililer ve iki ülkenin bayraklarını taşıyan çocuklar tarafından karşılandı.

'Bu alkole yasak değil, düzenleme'
Cumhurbaşkanı Gül, Türkmenistan ziyaretinin ilk gününde basın mensuplarına gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Alkol düzenlemesiyle ilgili yasaya değinen Gül "Konu alkol satışının yeniden düzenlenmesidir, yasak değildir" dedi. Cumhurbaşkanı Gül İstanbul'da dün temeli atılan üçüncü köprüye Yavuz Sultan Selim isminin mutabakatla verildiğini de söyledi. Gül, Suriye konusunun giderek herkesi içine almaya başladığını belirtti.