12 ilde nefes nefese

Yerel seçimlerde bazı iller partilerin kıyasıya yarışına sahne oldu:
* YALOVA: AK Parti'nin 1 oy farkla seçimi kazandığı belirtildi. Bu sonuç üzerine CHP'liler sonuçlara itiraz etti. AK Parti'liler de, 1 oyla değil, 106 farkla kazandıklarını belirterek oyların yeniden sayılmasını istediler.
* ANKARA: CHP adayı Mansur Yavaş sandıkların henüz yüzde 15'i açılmışken zaferini ilan etti. Sabah gün ağarırken kameraların karşısına geçen Melih Gökçek ellerindeki son rakamları açıklayarak seçimi kendisinin kazandığını, Mansur Yavaş'ın ise iddia ettiği gibi seçimi kazanamadığını söyledi.
* HATAY: CHP'nin adayı mevcut başkan Lütfü Savaş ile yarışan eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin, başa baş bir mücadele verdi. Sandıkların yüzde 90'ından fazlasının açılmasıyla birlikte CHP yüzde 41 oranına çıktı. Sadullah Ergin ise yüzde 40'larda kaldı.
* ANTALYA: AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Menderes Türel, Antalya'yı CHP'den geri almayı başardı. CHP'nin adayı mevcut başkan Mustafa Akaydın ile Türel arasındaki yarış, son sandıklara kadar sürdü. Türel, yüzde 36 oranında oy aldı. CHP ise yüzde 34'lerde kalarak, belediyeyi AK Parti'ye devretti.
* MANİSA: AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi, MHP'li Cengiz Ergün ile yarıştı. MHP Manisa'da yüzde 40'larda oy alırken, AK Parti ise yüzde 36'larda kaldı. Çekişme sabaha kadar sürdü.
* MERSİN: MHP'li Burhanettin Kocamaz ile CHP'li Macit Özcan arasındaki nefes kesen yarışta daha önce CHP'de olan Mersin el değiştirerek MHP'ye geçti. MHP Mersin'de yüzde 31 oranında oy aldı. CHP ise yüzde 28 oy aldı.
* ESKİŞEHİR: CHP'li Yılmaz Büyükerşen ile AK Partili Harun Karacan'ın yarıştığı kentte CHP yüzde 44 oy aldı. AK Parti ise yüzde 39'larda kaldı. Gece boyunca CHP ve AK Parti'nin başa baş mücadele vermesi AK Parti'nin Eskişehir'i kazanma ihtimalini güçlendirdi ancak sonuç almaya yetmedi.
* KASTAMONU: AK Partili Tahsin Babaş yüzde 45.77 oy alırken, MHP'li Hayati Hamzaoğlu'nun oyu yüzde 45.33 oldu. Yarışı sürekli önde götüren Hamzaoğlu, son sandıkların açılmasıyla yaklaşık 400 oyla seçimi kaybetti.
* IĞDIR: BDP yüzde 45 oy alırken, MHP ise Iğdır'da yüzde 41 oranında oy aldı.
* BİTLİS: BDP'li Hüseyin Olan yüzde 43'lük oy oranı ile seçimi kazanırken, AK Parti'nin adayı Fehmi Alaydın yüzde 40'larda kaldı. Bitlis'te de seçim yarışı son ana kadar sürdü.
* KARS: Dört parti de seçimi kazanabilmek için mücadele etti. MHP yüzde 28, CHP yüzde 25.13, AK Parti 25.05, BDP yüzde 19 oranında oy aldı.
* AĞRI: Yarışın sonucu, itirazlar nedeniyle henüz netleşmedi. Bu rağmen Sırrı Sakık'ın kazandığını ilan eden BDP'liler, Adliye Meydanı'nda sevinç gösterileri yaptı. Oyların yeniden sayımı sırasında küçük farklarla sık sık değişimler yaşandı. Haber ajanslarından gelen farklı sayılar da kafaları karıştırdı.
BİZE ULAŞIN