AK Parti Adana'da seçime itiraz etti

Başkanlığı kıl payı MHP adayının kazandığı Adana'daki sonuçlara AK Parti İl Başkanlığı itiraz etti. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, çok sayıda sandık tutanağıyla birleştirme cetvelinin uyuşmadığını, yaklaşık 50 bin oyun geçersiz sayıldığını, Seyhan 3 bölge oy toplama merkezinde görevli hakimlerin çalışmaya ara verip gittiklerini söyledi. Soylu yaptığı açıklamada, "50 bin civarındaki geçersiz sayılan oyların, kanunda belirtilen geçersizlik nedenleri dışında olduğunu iddia ettiğimiz bir takım değerlendirmeleri, seçim kurullarına müracaatlarımızla tespit etmeye çalışacağız. Burada, vahim hatalar da söz konusu. AK Parti'nin 98 oy aldığı 1405 nolu sandıktaki birleştirme tutanağına bakıyorsunuz, bu oy başka bir siyasi partiye, Büyük Birlik Partisi'ne yazılmış. Böyle birçok örneğin olduğu, arkadaşlarımızın tespit ettiği, bize intikal eden tutanaklarla birleştirme tutanakları arasındaki eksiklikleri de çok net bir şekilde gördüğümüz bir durum söz konusu"dedi.

"DART OYNAMIYORUZ"
Özellikle 2009 seçimlerinde Adana'da AK Parti'nin yaşadığı kötü bir tecrübe olduğunu söyleyen Soylu "Maalesef Adana'da uzun yıllardır bir mekanizma işliyor ve bu mekanizma seçim hukuku açısından Adanalıların verdiği oyların adaletli bir şekilde tahakkuk etmesini, sonuca ulaşmasını engelliyor. 2392 numaralı sandıktan 108 oy almışız, HDP 87 oy almış, CHP 31, MHP 24 oy almış. Birleştirme cetveline bakıyoruz, BBP'ye yazılmış" dedi. Oyların geçersiz sayılması konusuna da değinen Soylu, "Oy pusulasında vatandaşımız bir partinin amblemi üzerine oy kullanmışsa, o oy geçerli bir oydur. Çünkü dart oynamıyoruz. 12'ye isabet ettireceğiz diye bir kaide söz konusu değil. O çerçeve içindeki bir yere oy vurulur"dedi. "Burada bir kurgu olduğu apaçık ortada" diyen Soylu, " Bu kurguda bizim de kusurumuz var. Anlaşılıyor ki biz bu kurguyu sağlıklı bir hale döndürecek bir yapıyı oluşturamamışız. Bir takım ahbap-çavuş ilişkileriyle seçim sonuçlarına müdahale eden, hakimlerimizi yanıltmaya yönelik şeyler yapılabiliyorsa elbette ki bunu ortaya çıkaracak, oradaki seçim kurulundaki hakimlerdir. Adana'da şu sözü çok duyuyoruz: 'Biz oyumuzu veriyoruz ama şu kazanıyor.' Bu, Adana'da anonim bir söz haline gelmiş."dedi. Soylu, "Bizatihi sandık numarası göstererek oyların sayılması taleplerimiz söz konusu. Bir de Karaisalı ilçesinde ciddi bir itirazımız söz konusu" diye konuştu.

BÜYÜK BİR OPERASYON

Soylu 'Paralel yapı'yı da suçlayan. Soylu, "İl teşkilatımızın ve burada çalışan arkadaşlarımızın ortaya çıkardığı sonuçlar, maddi hatalar, kaydırmalar, tutanak eksiklikleri, itirazları, özellikle garip bir şey var. Bizim sandık kurulu üyelerimiz itiraz ediyorlar, sandık başkanlarının bazıları, özellikle paralel yapıya mensup olan bazıları bu itirazları bile kabul etmiyorlar. Bunları bizim arkadaşlarımız polis tutanaklarıyla tespit ettiriyorlar. Yani Adana'da işin başından beri büyük bir operasyon olduğu algısı burada ortaya çıkıyor" diye konuştu
BİZE ULAŞIN