'Yabancı gelin' yasağına iptal

Anayasa Mahkemesi, Dışişleri personelinin, izin almadan yabancılarla evlenmesinin istifa nedeni olduğuna ilişkin yasa hükmünü iptal etti

Dışişleri Bakanlığı'nın Kuruluş ve Görevleri Hakkındaki Kanun'da, "Bakanlık memurları evlenmeden önce Bakanlığın iznini almakla yükümlüdür. İzin almadan evlenen memurlar istifa etmiş sayılır" hükmü hep tartışma konusu oldu. Son olarak bu konudaki tartışma yasada 2010'da yapılan değişiklik sırasında yaşandı. Ancak tüm tartışmalara karşın görevin hassasiyeti dikkate alınarak "yabancı ile izinsiz evlenme" yasağı yasada kaldı. Dışişleri personelinin izin alınmadan yabancı kadınlarla evlenmelerini yasaklayan düzenlemeyle ilgili tartışma bu kez de Ankara 9'uncu İdare Mahkemesi'nde yaşandı. Yabancı ile bakanlıktan izin almadan evlenen bir Dışişleri personeli istifa etmiş sayılınca dava açtı.

'EŞİTLİK İLKESİNE AYKIRI'
Dışişleri personeli, kendisinin kiminle evleneceğinin ancak kendisinin kararı olabileceğini, bu konuda devletin söz söyleme yetkisinin olmadığını savundu. Bu gerekçeyle de kendisini etkileyen düzenlemenin iptal edilmesi için Anayasa Mahkemesi'ne başvurmasını istedi. İdare Mahkemesi de Dışişleri Bakanlığı Kuruluş Kanunu'ndaki hükmün iptal edilmesi için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu. İdare Mahkemesi, düzenlemenin Anayasa'nın eşitlik ve hukuk devleti ilkesine aykırı olduğuna karar verdi.

YÜKSEK MAHKEMEDEN İPTAL

Anayasa Mahkemesi de geçen hafta yaptığı toplantıda, yasadaki bu düzenlemeyi iptal etti. Yüksek Mahkeme'de iptal sonucunu getiren toplantıda, evliliğin kişinin özel yaşamına ilişkin olduğu, devletin bireylerin özel yaşamlarını, genel ahlaka, devletin güvenliğine aykırı olmadığı sürece müdahale edemeyeceği değerlendirildi. Yasayı iptal yoluna götüren Dışişleri Bakanlığı personeli bakanlıktaki görevine dönebilecek.

CASUSLUĞA KARŞI DÜZENLENMİŞTİ
Dışişleri Bakanlığı'nın Kuruluş ve Görevleri Hakkındaki Kanun'da yer alan düzenleme, Dışişleri personelinin izin almadan yabancı kadınlarla evlenmesini yasaklıyor. Kanun casusluğu önlemeyi amaçlıyor.

BİZE ULAŞIN