'Kara propagandaya karşı tedbir görevimiz'

Davutoğlu, Türkiye'nin imkanlarını kullanan ABD'deki bazı STK'ların ülkelerini mektuplarla yabancı temsilcilere şikâyet ettiğini söyledi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin 2015 BM Güvenlik Konseyi (BMGK) Geçici Üyeliği için ABD'nin New York kentinde gerçekleştirdiği temaslarının ardından Türkiye'nin BM Daimi Temsilciliğinde basın toplantısı düzenledi. Türkiye'nin BMGK Geçici Üyeliği kampanya çalışmalarına destek vermek amacıyla gerçekleştirdiği ziyareti çerçevesinde 80 ülkenin temsilcileriyle görüştüğünü belirten Davutoğlu, büyük destek aldıklarını kaydetti.

NEREYE HİZMET EDİYOR?
Davutoğlu, bir gazetecinin yurt dışındaki Türk okullarıyla ilgili sorusuna yanıt verirken, "Beni en çok üzen hususlardan biri maalesef bir mektupla bir çok yetkiliye Türkiye'nin şikayet edilmiş olmasıdır" dedi. Davutoğlu, "Türkiye'de son zamanda yaşananları gördüğümüzde sivil toplum faaliyetlerinin ötesine geçen çalışmalar hatta New York'ta, Washington'da dağıtılan mektuplar elime geçtiğinde açıkça Türkiye'yi ve kendi vatanını bu derece sorumsuzca şikayet eden yaklaşımları gördüğümde ki bana bazı dış yetkililer mektupları iletti. O zaman gerçekten bu faaliyetlerin neye hizmet ettiği konusunda sorgulama hakkı doğar" dedi. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının her birisinin ülkenin sağladığı başarıdan gurur duyması gerektiğine vurgu yapan Davutoğlu, "Bu okullarla ilgili Amerika'da bulunan okulları kastediyorum. Bazı sivil toplum liderlerinin yabancı temsilcilere kendi ülkesini şikayet eden mektupları gördüğünüzde esas bunun sorgulanması gerektiğini düşünüyorum" diye konuştu. Davutoğlu şöyle devam etti: "Bir taraftan Türkiye'yi tanıtmak için kampanya yürütüyoruz, bir yandan da Türkiye Cumhuriyeti devletinin imkanlarını kullanarak bu konuma gelen STK'lar eğer şikayetlerle bu kampanyaları hedef edinmişlerse sorgulamak gerekir."
BİZE ULAŞIN