Sıra paralelin jandarma ayağında

Devlet içindeki paralel yapılanmaya ilişkin çalışmalarda güvenlik ve yargı bürokrasisi üzerindeki incelemeler sırasında şok edici bazı bilgilere ulaşıldı.

Dikkatlerin emniyet istihbarata yoğunlaştığı sırada, Jandarma içinde de paralel bir yapılanma olduğu tespit edildi. Paralel yapının özellikle Jandarma'da albay seviyesine kadar elemanlarını gizleyerek terfi ettirdiği ve ülke geneline yaygın bir ağ kurduğu anlaşıldı. Bununla ilgili ilk örnek Adana'daki TIR baskınında yaşandı. İncelemeyi yürüten üst düzey bir yetkili "tıpkı Yunanistan'dakine benzer bir albaylar cuntasının eşiğinden dönmüşüz. İlk YAŞ toplantısında bu dosya ele alınacak. Ayrıca Jandarma tümüyle sivilleştirilerek yeniden yapılandırılacak" dedi.

CİDDİ BİR GÜÇ HALİNE GELDİ
Özellikle albay ve altı rütbelerde tespit edilen yapılanmanın, ciddi bir güç haline geldiğini vurgulayan yetkililer, "Jandarma gözden kaçmış" yorumunu yapıyor. Jandarma içinde paralel yapılanma endişelerinin bir başka kaynağı ise Genelkurmay Elektronik Sistemleri (GES) oldu. Jandarma teşkilatı, poliste olduğu gibi savcılık adına, kolluk kuvveti olarak soruşturma yürütebiliyor, izleme, dinleme imkanlarını kullanabiliyor. Ancak bunlar hakim kararıyla yapılıyor. TSK'nın, istihbarat çalışmaları yapabilmesine imkan veren GES, hükümetin kararıyla MİT'e devredilmişti. Emniyete ait kayıp dinleme, izleme cihazlarının araştırması yapılırken GES'e ait cihazların izine de rastlandı. Dinleme ve izleme imkanı veren ekipmanın, GES'ten MİT'e devri öncesinde, bir kısmının Jandarma'ya devredildiği ve orada kaldığı belirlendi. Teknolojik altyapısı geliştirilen teşkilat, kriminal inceleme laboratuarlarına da sahip. Paralel yapının, Jandarma içinde özellikle Kriminal Daire Başkanlığı'nda örgütlenmeye çalıştığı tespitinin yapıldığı ifade ediliyor.
BİZE ULAŞIN