Marmaray'da sızıntı incelemesi

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürlüğünce, Marmaray'da yapılan teknik incelemede; deniz altındaki tüplerde herhangi bir sızıntı veya nemlenmeye rastlanmadığı, Marmaray'ın ileri teknoloji ile inşa edilen dünyanın en güvenli projelerinden biri olduğu belirtildi.

TCDD'den yapılan yazılı açıklamada, Marmaray'ın deniz altındaki tüplerinde sızıntı iddialarının yer aldığı haberler üzerine; TCDD, Marmaray Bölge Müdürlüğü, Müşavir Avrasya Ortak Girişimi ve Yüklenici TGN Ortak Girişimi uzman yetkililerinden oluşan bir teknik ekip tarafından Marmaray'da inceleme yapıldığı ifade edildi. Teknik incelemede; deniz altındaki tüplerde herhangi bir sızıntı veya nemlenmeye rastlanmadığı bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Teknik inceleme sonucunda işletme güvenliğine mani herhangi bir durumun olmadığı bir kez daha tespit edilmiştir. Yaklaşma tünellerindeki (kara tünellerinde) nemlenme/ıslaklık, toleranslar dahilinde olup dünyanın bütün kara tünellerinde görülebilecek bir durumdur. Bilgi kirliliğinden ve gerçeği yansıtmayan "sızıntı" haberlerinden yolcularımızın etkilenmemesi için ikinci kez açıklama yapılmıştır. Marmaray ileri teknoloji ile inşa edilen dünyanın en güvenli projelerinden biridir. Gazete haberlerinde 'yetkililer' dayandırılan açıklamalar Kuruluşumuz açıklaması değildir."

BİZE ULAŞIN