Yumruk birleştirdi

CHP lideri Kılıçdaroğlu Meclis'te yumruklu saldırıya uğradı. Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan, parti liderleri, Kılıçdaroğlu'nu arayarak 'Geçmiş olsun' dedi. Saldırganın 16 ayrı suçtan sabıkalı olduğu öğrenildi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yerel seçimlerin ardından ilk kez gerçekleştirilen Meclis grup toplantısı öncesi, salon girişinde BDP'li Sırrı Sakık'la tokalaşıp ayaküstü konuştuğu sırada yumruklu saldırıya uğradı. Kılıçdaroğlu yumruğun etkisiyle sendelerken düşmesi korumaları tarafından engellendi. Gözlüğü düşen Kılıçdaroğlu'nun sol gözünün altında kızarıklık ve şişlik oluştu. Kılıçdaroğlu'nun gözünün altındaki şişliğe ilk müdahale demir para bastırılarak yapıldı. Saldırının ardından korumaları Kılıçdaroğlu'nu Meclis'teki makamına götürürken kulisteki arbede uzun süre devam etti. Partililer tarafından tartaklanan saldırganı, BDP milletvekilleri ve polis, BDP grup toplantı salonuna sokarak linç olmaktan kurtardı.

SALDIRGAN SABIKALI ÇIKTI

Meclis'ten polis eşliğinde çıkarılan, isminin Orhan Övet olduğu öğrenilen saldırgan Kavaklıdere Polis Merkezi'ne götürüldü. Güvenlik kamerası kayıtlarına göre Meclis'e 10.30'da Dikmen Kapısı'ndan giren 1986 Erzurum doğumlu Övet'in hiçbir partiye üye olmadığı kaydedildi. CHP Milletvekili Ali Özgündüz "Bizim partiyle bir ilgisi olmadığını söyledi. Arada bir Alperen Ocakları'na gidiyormuş, ama üyesi değilmiş. Meclis'e ziyaretçi gibi girmiş" dedi. Alperen Ocakları Genel Başkanı Serkan Tüzün de Övet'in kendileriyle bir ilgisi olmadığını bildirdi. Emniyette sorguya alınan Övet'in uyuşturucu bulundurma, ruhsatsız silah taşıma dahil 16 suçtan sabıkasının olduğu kaydedildi. Özgündüz de Övet'in 55 suç kaydı bulunduğunu öne sürdü. Ancak oğlunun sabıkası olmadığını savunan anne Vesile Övet, "Kılıçdaroğlu'ndan çok özür dilerim" dedi. Saldırının en yakın görgü tanıklarından BDP'li Sakık, "Kılıçdaroğlu ile merhabalaştık. O anda saldırı gerçekleşti" diye konuştu. CHP'li Meclis İdare Amiri Malik Ecder Özdemir de "Başkalarının tezgâhladığı bir plan ve bu adam piyon. Saldırıya en müsait yerin orası olduğunu biliyordu. Karşıdan doğru gelip yumruğu vurdu" dedi.

'SALDIRI SİYASETE VE DEMOKRASİYE'
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na yapılan yumruklu saldırı devletin zirvesindekileri ve tüm siyasetçileri kenetledi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Tayyip Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ve 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel telefonla arayarak geçmiş olsun dileğinde bulundu. TBMM Başkanı Cemil Çiçek Kılıçdaroğlu'na "geçmiş olsun" ziyaretinde bulundu. Çiçek yaptığı açıklamada "Bir siyasi parti sayın genel başkanına, böylesine fiili bir durumun yaratılması, aynı şekilde milletvekillerimiz için de geçerlidir. Bu işleri sıklaştırırız ama tüm milletvekillerimizin ve gruplarımızın da bundan gerekli dersleri çıkarması lazım" dedi. Başbakan Erdoğan ise "Demokratik parlamenter sistem içinde bu yollar hiçbir zaman tevessül edilecek yollar deği. Bunları tasvip etmek kesinlikle mümkün değil. Şiddetle, bu girişimleri kınıyoruz" diye konuştu. İçişleri Bakanı Efkan Ala da çirkin saldırıyı şiddetle kınadığını belirtti. Kültür Bakanı Ömer Çelik ise "Bu saldırı Sayın Kılıcdaroğlu'nun şahsında tüm siyaset kurumuna, tüm siyasi partilere ve tüm demokratik sisteme yapılmış demektir" dedi. Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici "Bu provokasyonu planlayanlar mutlaka açığa çıkartılmalı ve emellerine ulaşması engellenmelidir" dedi. Birçok milletvekili de Twitter hesaplarından saldırıyı kınadı. TBMM Genel Kurulu'nda da siyasi parti temsilcileri konuşmalarına saldırıyı kınayarak başladı. AK Parti Grup Başkanlığı, CHP, BDP, DSP ve ÖDP'den de saldırıyı kınayan yazılı açıklamalar yapıldı. TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken yazılı açıklama yaptı.

KILIÇDAROĞLU HERKESİ SÜKûNETE DAVET ETTİ
Kılıçdaroğlu, olayın yatışmasının ardından partisinin grup toplantısına katıldı. Konuşmasında herkesi sükûnete davet eden Kılıçdaroğlu, "Bu CHP liderine yapılan ilk saldırı değildir. Rahmetli İsmet İnönü'ye de taşlar atıldı, kafası yarıldı. Bu ülkeye sağlıklı bir demokrasiyi getireceğiz. Biz kimsenin önünde diz çökmemiş, yedi düvele karşı mücadele etmiş gelenekten geliyoruz. Öyle birisi yumruk atacak, biz geri adım atacağız..." dedi. Kılıçdaroğlu Meclis'ten ayrılırken, gazetecilerin "Şikâyetçi olacak mısınız?" sorusuna, "Bir bakmam lazım önce. Olayın ayrıntılarını bir öğrenelim" karşılığını verdi.

MECLİS'TE 'GÜVENLİK ZİRVESİ' TOPLANIYOR
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırının ardından Meclis'te perşembe günü güvenlik zirvesini toplamayı kararlaştırdı. Çiçek'in başkanlığında gerçekleştirilecek toplantıya TBMM idare amirleri, AK Parti, CHP, MHP ve BDP'nin grup başkanvekilleri, Meclis'in güvenliğinden sorumlu amirler ile bürokratlar katılacak. Bundan sonra grup toplantılarının yapılacağı gün Meclis'e girecek ziyaretçilerle ilgili yeni önlemler alınması bekleniyor.
BİZE ULAŞIN