Adli kontrolü ihlalden tutuklandı

TBMM'de, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na saldıran Orhan Övet, yumruklamadan ev hapsi cezası aldı, daha önceki suçlarından dolayı verilen adli kontrol şartlarını yerine getirmediği için cezaevine konuldu. Övet, mahkemede kendini, "Gıcık oldum, vurdum" diyerek savundu.

"KİMSEDEN TALİMAT ALMADIM"
Orhan Övet, önceki günkü saldırının ardından Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'nde 10 saat sorgulandı. Övet, sabah saatlerinde Ankara Adliyesi'ne gizli bir şekilde depo girişinden alındı. Övet'in ifadesini alan savcı Sadık Bayındır, "Adli Kontrol Hükümleri uygulansın" diyerek, Övet'i Nöbetçi 2. Sulh Ceza Mahkemesi'ne sevk etti. Övet emniyet ifadesini tekrarlarken, şunları söyledi: "Seçim öncesi Kılıçdaroğlu Elmadağ'da bir konuşma yaptı. Başbakan ve Hükümet aleyhinde yapmış olduğu açıklamaların ülke menfaatlerine ters düştüğünü düşündüğüm için bu eylemi gerçekleştirdim. Konuşmalarından dolayı gıcık kaptım. Meclis'e onun için gittim. Hiçbir örgütün de, partinin de mensubu değilim. Kimseden emir almadım. Kendim istedim ve yaptım. Saldırıyı yaptığım gün herhangi bir alkol, uyarıcı ve uyuşturucu madde almadım. En son 4 gün önce esrar kullandım. Meclis'e Dikmen kapısından, müracaatta CHP grup toplantısına katılacağımı belirterek girdim. Her salı günü halka açık grup toplantısının olduğunu kendisini CHP'li olarak bildiğim bir yakınımdan öğrendim. Beni Meclis'te darp eden kişi/ kişilerden şikâyetçiyim."

SAVCI YOLDAN ÇEVİRDİ
Övet'e, Kılıçdaroğlu'na yönelik saldırıdan dolayı ev hapsi verilirken, Aralık 2013'te adli kontrol hükümlerini ihlal ettiği gerekçesiyle hakkında yakalama kararı bulunduğu için tutuklandı. Övet, polisler nezaretinde Elmadağ'daki evine götürülürken, telefonla arayan Savcı Bayındır, "Yanlış anlama var. Mahkemeden tutuklama kararı çıktı. Şahsı geri getirin" talimatı verdi. Geri götürülen Övet tutuklandı.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ARTIRILDI

Kılıçdaroğlu'na saldırının ardından güvenlik önlemleri artırılan TBMM'ye bundan sonra randevu sistemiyle ziyaretçi kabul edilecek.

'PARTİDEN İHRAÇ ETTİK'
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Övet'in, AK Parti üyesi olduğunun anlaşıldığını, olayın ardından da derhal partiden ihraç edildiğini açıkladı. Saldırgana ilişkin açıklamayı Twitter hesabından duyuran Çelik, "Sayın Kılıçdaroğlu'na saldıran Orhan Övet'in 2012'de Elmadağ'da partimize kaydolduğu tespit edilmiş ve olay sonrası derhal ihraç edilmiştir" ifadelerini kullandı. AK Parti'nin 9 milyon üyesi bulunduğunu anımsatan Çelik, "Onlarca sabıkası olan birinin partimize üye kabul edilmesini ciddi bir özensizlik olarak değerlendiriyoruz" dedi. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da toplumu infiale sürükleyen bu tür olaylarda saldırganın tutuklu şekilde yargılanması gerektiğini söyledi.

'PLANLANMIŞ STRATEJİK OLAY
CHP MYK'nın dünkü gündemi de saldırıydı. Açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin saldırganın Emniyet'te 'gayri ciddi' sorgulandığını savunarak şunları söyledi: "Bir gün önce kimlerle görüştüğü ifadesinde yok. Esrarı kimden, nasıl temin ettiğini polis sormamış. 'Tanıdığın görüştüğün siyasetçi var mı yok mu' sorusu yok. Annesinin 'çocuğumu kullandılar' sözü sorulmamış. Hayatında ilk kez geldiği Meclis'te nerede duracağını çok iyi biliyor. En stratejik yerde, BDP grup toplantı salonu önünde duruyor. Kazaen bizler, BDP milletvekilleri orada olmasa bir BDP-CHP çatışması kaçınılmaz olurdu. Sıradan bir insan değil, arkasında birilerinin olduğunu, profesyonel olduğunu düşünüyoruz. Ciddi bir provokasyon."
BİZE ULAŞIN