Sırdaşları Özal'ı anlattı

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal, ölümünün 21. yıldönümünde adının verildiği üniversitede anıldı. Anma programına katılan eski başbakan, bakan ve milletvekilleri, sırdaşları ve dava arkadaşları Turgut Özal'ı anlattı.

Turgut Özal Üniversitesi'nde düzenlenen anma programına çok sayıda konuk katıldı. Üniversiteden yapılan açıklamaya göre 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ı anma programının açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Abdulkadir Şengün, Turgut Özal'ın Türkiye'ye çağ atlatan bir siyaset adamı olduğunu söyledi. Prof. Şengün, "Devlet adamlılığı, ileri görüşlülüğü, karizması, şefkati, idealleri ve fikirleriyle bu ülkeye çok şey katmıştır. Kalkınma adına attığı adımlarla halkın ekonomik olarak güçlenmesini sağlamıştır. Her dönemde milletin manevi değerlerini çok iyi bilen bir devlet adamı olmasıyla yine milletimize çok büyük değerler kazandırmıştır. Milletimizin gönlünde müstesna bir yere sahip olan merhum Turgut Özal'a Allahtan rahmet, yakınlarına da sabır diliyorum" dedi.

MİLLETİMİZ ONU HER GÜN ANIYOR

Eski Başbakan ve Turgut Özal Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Yıldırım Akbulut ise konuşmasında Türk Milleti'nin Turgut Özal'ı senede bir gün değil, türlü meselelerle hemen her gün andığını söyledi. Özal'ın yaptığı el işaretini gösteren Akbulut, ayrışma değil bir olmayı sürekli Özal'ın vurguladığını ifade etti. Bugünkü yöneticilerin de konuyu her gün konuştuğunu dile getiren Akbulut, "Demek ki bunu tesis etmemiz gerekiyor. Edememişiz ama edeceğiz, buna mecburuz" ifadelerini kullandı. Türk milletinin birlik, beraberliği, zenginliği, hür ve müreffeh olması, dünyayla yarışır olmak için çalıştıklarını dile getiren Akbulut, Özal'ın işadamlarına çantalarını alıp dünyayı gezmelerini tavsiye ettiğini hatırlatarak bugün ihracatın bu noktaya gelmesinde bu felsefenin yattığını söyledi.

DAVA ARKADAŞLARI ÖZAL'I ANLATTI

Açılış konuşmalarının ardından Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği Başkanı Galip Demirel'in oturum başkanlığını yaptığı "Düşünce ve Hizmetleriyle Başbakan ve Cumhurbaşkanı Turgut Özal" konulu bir panel düzenlendi. Turgut Özal Üniversitesi'nde gerçekleştirilen programda konuşan eski Bakanlardan Hasan Celal Güzel, Özal'ın ülkenin yetiştirdiği devlet adamları arasında birinci sırada geldiğini ifade etti. Yapıcı, projesi, ufku geniş bir insan olduğuna dikkat çeken Güzel, hep bilgisayarlı eğitimden bahsettiğini ifade etti. Bilgisayarı tek başına Türkiye'ye getiren kişinin Özal olduğunu anlatan Güzel, çağ atlamaya çok önem verdiğini belirterek Türkiye'ye çok büyük hizmetler yaptığını kaydetti.

GÜZEL: ÖZAL ŞEHİT EDİLMİŞTİR

Eski Bakan Hasan Celal Güzel konuşmasında, Turgut Özal'ın şehit edildiğini de söyledi. Güzel, şöyle devam etti:

"Ne yazık ki sahip çıkamadık, millet devlet olarak. Tabi takdiri ilahi ancak o kadar hasta bir insan değildi. Savcısıyla da görüştüm, Adli Tıp meselesini yakından takip ettim. İnşallah ortaya çıkacaktır. Tabi intikam duygularıyla hareket etmiyoruz. Üzüntümüz devam ediyor. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin geleceği bakımdan çok önemlidir. Gözümüzün önünde gitmiştir, maalesef engel olamadık. 20 sene sonra açıyorsunuz mezarını çürümeyen bir cenaze. Bu, ayeti kerimeyle belirtilmiştir. İnşallah şehittir. O mertebeyi de hak etmiştir. Hakkım varsa sonuna kadar helal ediyorum. İnşallah o da helal etmiştir."

SUNGURLU ÖZAL'LA HATIRALARINI ANLATTI

Eski Adalet ve Milli Savunma Bakanı Mahmut Oltan Sungurlu, Özal'ın bir iki defa yanında çamaşır değiştirirken gördüğünü ancak fanilasının yeni miydi eski miydi bilemediğini söylerken, Özal'ın hastaneye kaldırıldığı haberini alınca aklına "fanilası yırtık mıydı?" sorusunun geldiğini ifade etti. Fakat daha önce fanilasının yırtık olup olmadığını görmediğini kaydeden Sungurlu, Özal ile yaşadığı hatıralarını anlattı.

ÖZAL 21. ASRA DAMGASINI VURDU

Eski Vali Saffet Arıkan Bedük, Özal'ın gerçekten 21. asra damgasına vuran, son derece önemli dünya lideri olduğunu vurguladı. Bedük, "Lider demek, otoriteyi kullanmak değil; güçlü insan kitlesini kullanmak olduğunu kaydetti. Türk insanı kendine inanan ve güvenen haline geldi" şeklinde konuştu. Özal'ın milletin değer yargılarıyla örtüşen bir insan olduğuna dikkat çekti. Turgut Özal Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Erkan Ertosun da Özal'ın aktif dış politikasını anlattı. Konuşmaların ardından panelistlere Özal'ın anısına hediyeler verildi.

ÖLDÜRÜLDÜĞÜNE İNANMIYORUM

Soruları cevaplayan Oltan Sungurlu, Özal'ın öldürülmesi iddialarıyla ilgili "Öldürülmesi, zehirlenmesine inanmıyorum. Çünkü bir sebep yok. Mezar açıldığında çok üzülmüştüm. Ancak çok üzüldüğümüz mezar açılmasında da bir hayır çıktı" diye konuştu. Özal'a suikast konusunda ise Sungurlu, olayın arkasını bulamadıklarını ifade etti, suikastçının etrafı çembere alınsaydı olayın arka planı ile belki Türkiye'nin gerçek düşmanlarının bulunabileceğini kaydetti.
BİZE ULAŞIN