"TIR'ları durdurmak vatana ihanet"

İçişleri Bakanı Efkan Ala, Adana'da MİT TIR'larının durdurulması ve görevlilerinin darp edilmesi için "Bir düşman yapabilir ancak bunu. Vatana, millete, devlete ihanettir" dedi. AA Editör Masası'nda soruları yanıtlayan Ala, şunları söyledi:

KİMLER KARIŞTI SORUŞTURULUYOR:
Bu bir suçtur. Nitekim sorumlular yargılanıyor, soruşturuluyor, daha da sonuçlanmış değil. Yargı ayağında da idari ayağında da jandarma ayağında da kimler bu işin içindelerse soruşturuluyor ve gereği yapılıyor.

AKILSIZCA SALDIRI:
Varsayın ki orada bir yanlış var ancak 'Bir düşman bu işi böyle yapabilir' diyorsunuz. Böyle bir şey olamaz. Bu, hukukla, hakla, ahlakla, gelenekle ve devlet ciddiyetiyle bağdaşmaz. Hiç sorgulama yetkisi olmayan, 'paralel devlet' dediğimiz şey bu. Devletin içinde birileri kendisine devletin kurallarının dışında bir fonksiyon üstlenmiş. Devlete rağmen kendi amaçlarını gerçekleştirmeye çalışan bir ekibin, organizasyonun, devletin doğal işleyişine acımasızca saldırısı.

AĞIR SUÇTUR, GEREĞİ YAPILIR:
Düşünebiliyor musunuz Türkiye'yi terör örgütleriyle, akıllarınca Suriye'deki birtakım illegal organizasyonlarla işbirliği içinde gibi gösterecek. İşte bu vatana, millete, devlete ihanettir. Türkiye'nin, devletin içinde bir grup memurun haddine midir bu, hükümet, devlet politikalarını irdeleyecek, örseleyecek faaliyetlerde bulunmak. Bunlar ağır suçtur, ağır ihanettir, bunlar ağır saldırılardır, gereği yapılır.

KÖŞK'TEN MİT KANUNU'NA ONAY
Cumhurbaşkanı Gül, Köşk'e 22 Nisan'da gönderilen 16 maddelik MİT Kanunu'nu onayladı. Kanun, MİT mensuplarının ceza ve infaz kurumlarındaki tutuklu ve hükümlülerle görüşmesine imkan veriyor. Ayrıca TBMM'de Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu'nu kurulmasını öngörüyor.
BİZE ULAŞIN