Alman Cumhurbaşkanı çadır kenti gezdi

Alman Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, ülkesinin Kahramanmaraş'ta kurulu Patiot Hava Savunma Birliği'ni ziyaret etti. Suriyeli mültecilerin çadırlarına misafir olan Gauck, Kızılay'a 2.5 milyon lira yardım sözü verdi

Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Suriyelilerin barındığı çadır kent ve ülkesinin Gazi Kışlası'nda konuşlu Patriot Hava Savunma Birliği'ni ziyaret etmek üzere Kahramanmaraş'a geldi. Gauck, kendisi için düzenlenen dondurma şovunu ilgiyle izledi eline aldığı satırla Maraş dondurması kesti. Burada Suriyeli aileleri de ziyaret eden Alman Cumhurbaşkanı Suriyelilere yapılan yardımlara ilişkin, Türkiye'nin büyük çaba ve gayretlerini saygıyla izlediğini belirterek, "Burada gördüm ki bu insanlara yardım etme konusunda Türkiye gerçekten çok büyük gayret gösteriyor" dedi.

YARDIM SÖZÜ VERDİ

Suriye ve yapılan yardımları konusunda Almanya'ya döndüğünde milletvekilleri ve Şansölye ile görüşeceğini dile getiren Gauck, Suriyeli mülteciler için Türk Kızılay'ına 2.5 milyon lira yardım yapacağını söyledi. Ziyarete Gauck'un eşi Daniela Schadt, Almanya'nın ilk Türk kökenli Uyum Bakanı Aydan Özoğuz da katıldı.
BİZE ULAŞIN