AK Partililer Köşk için 'Erdoğan' diyor

MAK Araştırma Şirketi'nce yapılan ankete göre AK Parti seçmeninin yüzde 70'i Cumhurbaşkanı olarak Erdoğan'ı görmek istiyor. CHP'de seçmen Kılıçdaroğlu, MHP seçmeni ise Akşener'i istiyor

Siyaset ağustos ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimine kilitlenirken MAK Danışmanlık ve Araştırma Şirketi'nin Türkiye genelinde 30 büyükşehir 14 il genelinde 10 bin 440 kişiyle yüz yüze yaptığı anket çalışmasında çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. "Siyasi partiler içinde hangisine kendinizi yakın hissediyorsunuz?" sorusuna ankete katılanların 5 bin 32'si AK Parti, 2 bin 306'sı CHP, bin 408'i MHP, 652'si BDP ve 650'si de diğer siyasi partiler yanıtını verdi. 402 kişi ise yanıt vermedi. "Cumhurbaşkanlığı seçiminde AK Parti'nin Cumhurbaşkanı adayı kim olmalıdır" sorusuna ankete katılan AK Parti seçmeninin yüzde 70'i Recep Tayyip Erdoğan karşılığını verdi. AK Parti seçmeni için Erdoğan'ın dışında Cumhurbaşkanlığına adı geçen diğer isim şimdiki Cumhurbaşkanı Abdullah Gül oldu. CHP seçmeninin ise tercihini Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'ndan yana koyduğu ortaya çıktı. CHP'de Kılıçdaroğlu'nun adaylığına yüzde 20 destek çıkarken bunu yüzde 18'le Deniz Baykal, yüzde 16 ile Yılmaz Büyükerşen ve yüzde 15'le de İlker Başbuğ izledi. CHP seçmeni yüzde 10'la Mansur Yavaş'ın adaylığını isterken Mustafa Sarıgül'ün adaylığını isteyenler ise yüzde 8 oldu. Ankette MHP seçmeni yüzde 34 oranında Meclis Başkanvekili Meral Akşener'in adaylığını isterken Genel Başkan Devlet Bahçeli'nin adaylığını isteyenlerin oranı yüzde 20 oldu. MHP'de yüzde 14 oranında Yusuf Halaçoğlu, yüzde 10 oranında da Oktay Vural seçmenden adaylık desteği aldı.

ERMENİ TAZİYESİNE DESTEK YÜZDE 47
Ankette Başbakan Erdoğan'ın 23 Nisan'da yayımladığı Ermeni taziyesiyle ilgili soruya yüzde 47 oranında destek çıkarken olumlu bulmayanların oranı yüzde 33 oldu. Yüzde 20 ise fikir beyan etmedi. Türkiye'nin en önemli gündem maddesinin ne olduğuna ilişkin soruya ise ankete katılanların yüzde 22'si Cumhurbaşkanlığı seçimleri, yüzde 20'si Paralel Yapı, yüzde 14'ü de hayat pahalılığı yanıtı verildi.
BİZE ULAŞIN